E-podpis otrzymamy z dowodem osobistym

Katarzyna Wójcik-Adamska
rozwiń więcej
inforCMS
Obywatele w kontaktach z urzędem będą mogli posługiwać się osobistym podpisem elektronicznym. Ma być on zakodowany w chipie w dowodzie osobistym.

ZMIANA PRAWA

Wprowadzenie nowych podpisów elektronicznych – zaawansowanego podpisu osobistego oraz pieczęci elektronicznej – przewiduje projekt nowej ustawy o podpisach elektronicznych. Dzięki nim wykorzystywanie internetu do kontaktów z urzędem ma być prostsze i tańsze.

Podpis osobisty będzie miała każda dorosła osoba. Będzie on składany przez osobę fizyczną na podstawie dowodu osobistego. Powszechność nowych podpisów oraz ich wydawanie wraz z dowodem osobistym ma sprawić, że będą one dużo tańsze. Na razie nie wiadomo, ile podpis będzie kosztował, jednak dużo mniej niż 500 zł, które trzeba zapłacić obecnie za zestaw do podpisu elektronicznego, który jest ważny przez dwa lata.

– Zwalczanie poszerzenia katalogu podpisów jest wbrew interesowi społecznemu. Drogi obecnie podpis elektroniczny jest tylko w interesie podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne – mówi Wiesław Paluszyński, wiceprezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Uproszczona ma zostać procedura wydawania podpisów. Będą wydawać je urzędy przy odbiorze dowodów osobistych. Podpis będzie zakodowany w chipie w dowodzie.

– Podpisy osobiste będą opierały się na definicji podpisu zaawansowanego, a nie podpisu kwalifikowanego. Stanowi to dowód liberalizacji instytucji podpisu elektronicznego – zauważa Patrycja Rogowska-Tomaszycka z PKPP Lewiatan.

Koszty wprowadzenia podpisów osobistych będą spoczywały na państwie. Za niezbędną do nowej działalności infrastrukturę zapłacą więc wszyscy podatnicy, niezależnie, czy będą korzystali z tych usług. Zdaniem ekspertów jest to złe rozwiązanie. Postulują oni, by takie zadania przekazać podmiotom prywatnym.

– Koszty działalności państwowej będą wyższe niż ponoszone przez firmy komercyjne – zauważa Stefan Kamiński, prezes zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Jego zdaniem wprowadzenie podpisu uderzy w prywatnych przedsiębiorców.

– Na nowych rozwiązaniach stracą przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się ponieść koszty i świadczyć usługi związane z podpisem elektronicznym – podkreśla Stefan Kamiński.

Projekt ustawy przewiduje także wprowadzenie pieczęci elektronicznej (ang. data stamping). Pieczęć ta ma na celu zapewnienie narzędzia dla podmiotów innych niż osoba fizyczna. Pieczęć elektroniczna będzie tworzona automatycznie przez systemy informatyczne. Dotyczyć może m.in. takich czynności, jak potwierdzanie faktu wpłynięcia dokumentów elektronicznych czy tworzenie faktur elektronicznych.

SŁOWNIK

PODPIS ZAAWANSOWANY – podpis elektroniczny przyporządkowany wyłącznie konkretnej osobie i umożliwiający jej identyfikację. Do jego złożenia nie jest potrzebne żadne specjalne urządzenie i może znajdować się np. w dowodzie osobistym.

PODPIS KWALIFIKOWANY – zaawansowany podpis elektroniczny, składany za pomocą specjalnego urządzenia i weryfikowany certyfikatem.

KATARZYNA WÓJCIK-ADAMSKA

katarzyna.wojcik@infor.pl

Infor.pl
Kiedy jest odpowiedni czas na windykację należności? Nie czekaj zbyt długo
18 lut 2025

Płynność finansowa to podstawa skutecznego zarządzania firmą. Kiedy zatem rozpocząć windykację należności? Okazuje się, że nie można czekać zbyt długo. Co trzeba wziąć pod uwagę? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Podpowiadamy.

Urlop dla poratowania zdrowia rok przed emeryturą. Nagroda jubileuszowa w kwocie 400% wynagrodzenia miesięcznego. Tak po nowelizacji Karty Nauczyciela
18 lut 2025

Karta Nauczyciela przywróci prawo do urlopu dla poratowania zdrowia przed emeryturą nauczycielom, którym do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Na skutek nie do końca przemyślanych zmian nabycie uprawnień do wcześniejszej emerytury uniemożliwia nauczycielom skorzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia, mimo że nie zamierzają oni korzystać z uprawnień do emerytury przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Rząd: Ograniczenia w budowie domów wejdą w życie pół roku później. Limity 1,5 km, 3 km i 20 ha bez zmian? [Nowelizacja]
18 lut 2025

Od 1 stycznia 2026 r. miały zacząć obowiązywać gminne standardy urbanistyczne. Wprowadzają restrykcje dla Polaków zainteresowanych wybudowaniem własnego domu jednorodzinnego. Mają wymusić większą gęstość zabudowy. Np. poprzez dwie zasady: Pierwsza "W mieście szkoła jest nie dalej niż 1,5 km od Twojej działki" (na wsi 3 km). Druga: wymóg stawiania domów blisko terenów zielonych (3 km od domu powinien być zielony teren o powierzchni 20 ha). Druga zasada jest trochę sprzeczna z pierwszą bo duże tereny zielone kłócą się z gęstą zabudową domów jednorodzinnych. Na szczęście dla właścicieli działek gminy mogą urealnić zapisy ustawowe i zwiększyć limity 1,5 km i 3 km (ważne w związku z malejącą liczbą szkół z uwagi na tragiczne wskaźniki dzietności w Polsce).

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?
18 lut 2025

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Jakie są ograniczenia pracy w godzinach nadliczbowych?
18 lut 2025

Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna, chociaż podlega pewnym ograniczeniom. Przede wszystkim nie można jej wykonywać w nieograniczonym zakresie. Ponadto nie wszyscy pracownicy mogą świadczyć pracę w nadgodzinach.

Środki karne. Czym są i kiedy się je stosuje?
18 lut 2025

Z popełnieniem czynu zabronionego wiąże się zagrożenie odpowiedzialnością karną. Może to skutkować orzeczeniem przez sąd stosownej kary. Sąd może oprócz niej orzec także środek karny. Pełni on funkcję uzupełniającą wobec kary.

Ewidencja czasu pracy: obowiązki pracodawcy, przechowywanie, dokumentacja
18 lut 2025

Ewidencja czasu pracy pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy? Co powinna zawierać dokumentacja pracownicza dotycząca ewidencji czasu pracy? Ile należy przechowywać dokumentację pracowniczą, w tym dokumentację zawierającą ewidencję czasu pracy?

Kiedy pracownik powinien otrzymać bezpłatny posiłek profilaktyczny?
18 lut 2025

Ze względu na warunki atmosferyczne występujące zimą, pracodawca ma szczególne obowiązki związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Niektórym pracownikom musi zapewnić ciepłe posiłki. Nie ma możliwości, żeby pracodawca zwolnił się z obowiązku zapewnienia posiłku profilaktycznego.

Lekcja historii w Miejscu Pamięci. Muzeum Auschwitz organizuje pobyty studyjne dla polskich uczniów
18 lut 2025

Możliwość uczestnictwa w niezwykłej lekcji historii. Centrum edukacyjne należące do Muzeum Auschwitz organizuje pobyty studyjne w Miejscu Pamięci Auschwitz dla uczniów 8. klas podstawówek i szkół ponadpodstawowych. Muzeum zaprasza szkoły do zapisów.

LinkedIn, Pracuj.pl, własna baza, OLX, Just Join IT - które sposoby rekrutacji są najskuteczniejsze? [ANALIZA]
18 lut 2025

Przeanalizowano 4 miliony materiałów aplikacyjnych dla 14 branż wysyłanych na różnych kanałach rekrutacyjnych. LinkedIn, Pracuj.pl, własna baza, OLX, Just Join IT - które sposoby rekrutacji okazały się najskuteczniejsze? To wartościowe dane dla rekruterów.

pokaż więcej
Proszę czekać...