REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niewielu ma szansę zostać sędzią

Adam Makosz
Adam Makosz

REKLAMA

REKLAMA

Tylko 300 osób zostanie przyjętych na nową aplikację w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Będą miały gwarancję pracy w wymiarze sprawiedliwości i wysokie stypendia.

Tylko 300 osób zostanie przyjętych na nową aplikację w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Będą miały gwarancję pracy w wymiarze sprawiedliwości i wysokie stypendia.

8 sierpnia 2009 r. 1497 absolwentów wydziałów prawniczych przystąpiło do pierwszego w historii egzaminu konkursowego, którego ostateczne wyniki zadecydują o przyjęciu do nowo utworzonej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP). Szansę na dostanie się na aplikację ogólną i wysokie stypendium bez względu na osiągane dochody ma jednak co piąty zdający, gdyż minister sprawiedliwości ograniczył limit przyjęć do 300 miejsc.

REKLAMA

Pierwszy etap konkursu odbył się w Warszawie i polegał na rozwiązaniu składającego się ze 150 pytań testu jednokrotnego wyboru. Kandydaci mieli na to 2 godziny, co oznacza, że na udzielenie odpowiedzi na każde pytanie jest niecałe 1,5 minuty.

Do drugiego etapu przejdą osoby z największą liczbą punktów z części pierwszej (minimum określi minister sprawiedliwości). W odróżnieniu od starej procedury naboru na aplikację prokuratorską i sędziowską nie będzie to egzamin ustny przed komisją konkursową, ale praca pisemna. W ciągu 120 minut zdający będą musieli rozwiązać trzy kazusy: jeden z prawa prywatnego (m.in. cywilne, rodzinne, spółek handlowych), drugi z procedur administracyjnych, finansów i prawa wspólnotowego, a trzeci obejmie zagadnienia karne.

REKLAMA

Zgodnie z zarządzeniem przewodniczącego Komisji Konkursowej, sędziego Sądu Najwyższego Jarosława Matrasa, drugi etap konkursu odbędzie się 29 sierpnia w Krakowie. O dostaniu się na aplikację ogólną będzie decydować miejsce na ostatecznej liście rankingowej wyznaczone sumą punktów uzyskanych z obu etapów konkursu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wdrażany od tego roku nowy model kształcenia przyszłych sędziów i prokuratorów ma sprawić, że będą oni elitą wśród innych zawodów prawniczych. Zgodnie z uregulowaniami ustawy o KSSiP roczna aplikacja ogólna ma poprzedzać aplikację sędziowską i prokuratorską. Aplikacja będzie polegać na uczestniczeniu w zajęciach w krakowskiej siedzibie KSSiP oraz odbywaniu praktyk w sądach, prokuraturach i innych instytucjach położonych w pobliżu miejsca zamieszkania aplikanta. – Zajęcia będą miały przede wszystkim charakter praktyczny i będą realizowane w formie warsztatów, symulacji rozpraw, przeprowadzania czynności procesowych czy opracowywania decyzji procesowych – podkreśla sędzia Morawiec.

Jak podkreśla wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona, funkcjonujący do niedawna w Polsce model naboru na aplikacje oraz szkolenia aplikantów sądowych i prokuratorskich trudno było uznać za spełniający rekomendacje Rady Konsultacyjnej Sędziów Europy. Nie sposób mówić o jego efektywności, przejrzystości i jednolitości w sytuacji, gdy 1659 aplikantów sądowych (z czego tylko 671 etatowych) szkoliło się w 23 ośrodkach szkoleniowych, zaś 790 aplikantów prokuratorskich (tylko 165 z nich to aplikanci etatowi) – w 13 tego rodzaju ośrodkach. Teraz odbywanie aplikacji w KSSiP będzie wiązało się z zakazem pracy w kancelariach prawnych, urzędach i prywatnych firmach. W zamian za to każdy z rozpoczynających edukację aplikantów będzie mógł zgłosić się po przekraczające 3 tys. zł stypendium.

JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁA NOWA APLIKACJA PAŃSTWOWA

● Szkolenie będzie odbywało się w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie

● 30-miesięczną aplikację sędziowską lub prokuratorską poprzedzi 12-miesięczna aplikacja ogólna

● Zamiast asesury sędziowskiej konieczne będzie odbycie dwuletniego stażu jako asystent sędziego, a następnie referendarz

● Szkolenie będzie miało formę aplikacji etatowych

● Aplikanci nie mogą podejmować zatrudnienia poza stanowiskami naukowymi i dydaktycznymi

3176 zł (brutto) stypendium może otrzymać każdy aplikant aplikacji ogólnej

Adam Makosz

PODSTAWA PRAWNA

● Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 29 kwietnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu (...) (Dz.U. nr 67, poz. 566).

gazetaprawna.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA