REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapłacimy dodatkowe euro na ubezpieczenie wycieczki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Fundusz Zabezpieczeń Turystycznych skuteczniej ochroni interesy turystów w razie bankructwa biura podróży. Powołanie takiego funduszu proponuje Polska Izba Turystyki.

REKLAMA

Utworzenia Funduszu Zabezpieczeń Turystycznych domaga się Polska Izba Turystyki. Fundusz miałby powstać przy okazji nowelizowania ustawy o usługach turystycznych, uzupełniłby zabezpieczenia finansowe roszczeń turystów i pełniłby funkcję likwidatora szkód turystycznych, przejmując zadania ciążące obecnie na marszałku województwa. Do zgromadzenia środków Funduszu mieliby przyczyniać się również turyści, dopłacając nie więcej niż jedno euro do wykupionego pakietu turystycznego. Nadal istniałby obecny system zabezpieczeń i gwarancji, jakie organizatorzy turystyki uzyskują w towarzystwach ubezpieczeń i w bankach. Składki na fundusz byłyby obowiązkowe. Nie obciążałyby one bezpośrednio biur podróży, tylko klientów. Z wyliczeń PIT wyjeżdżający turysta dopłacałby do wycieczki nie więcej niż jedno euro.

Autorom pomysłu chodzi o to, aby zwiększając bezpieczeństwo turystów wyjeżdżających na imprezy turystyczne, nie zwiększać obciążeń biur podróży z tytułu obligatoryjnych zabezpieczeń finansowych. Takie rozwiązanie byłoby – zdaniem Polskiej Izby Turystyki – bardziej korzystne niż proponowane przez resort sportu i turystyki w ustawie o usługach turystycznych podniesienie składki na ubezpieczenie do 12 proc.

Polska Izba Turystyki proponuje również, aby likwidatorem szkód turystycznych był fundusz, a nie urząd marszałkowski, bank albo towarzystwo ubezpieczeń. Fundusz prowadziłby też rejestr organizatorów turystyki i miał aktualną wiedzę o pogorszeniu się ich płynności finansowej.

– Wtedy przedsiębiorstwo turystyczne otrzymywałoby zakaz rozszerzania sprzedaży i tworzenia piramidy finansowej przez opłacanie wyjazdów bieżących z zaliczek wpłacanych na przyszłe wycieczki – mówi Jan Korsak prezes Polskiej Izby Turystyki.

– Natomiast instytucja udzielająca gwarancji mogłaby wówczas odmówić objęcia zabezpieczeniem nowych klientów – dodaje Jan Korsak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pośrednicy turystyczni nie będą już musieli posiadać takiego samego zabezpieczenia finansowego, jak organizatorzy turystyki, ponieważ odpowiadaliby tylko za spowodowane przez siebie szkody i nie musieliby ponosić kosztów powrotu turystów do kraju. Takie rozwiązania znalazły się w założeniach Systemu Zabezpieczeń Turystycznych przygotowanych przez PIT. Wymaganie od pośredników takich samych zabezpieczeń jak od organizatorów jest, zdaniem autorów nowych rozwiązań, nieuzasadnione, ponieważ pośrednicy nie sprzedają własnych produktów. Polska Izba Turystyki proponuje, aby organizator turystyki miał zabezpieczenie finansowe obejmujące cały rok kalendarzowy.

 

CO POKRYJE FUNDUSZ

Roszczenia turysty, które pokryje fundusz:

- zabezpieczenie roszczeń finansowych w pełnej wysokości,

- pokrycie kosztów powrotu nie tylko z zagranicy, lecz również z podróży krajowych do miejsca, w którym rozpoczęła się impreza turystyczna,

- oczywiste roszczenia turysty byłyby pokrywane bez wyroku sądowego.

gazetaprawna.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA