Elektroniczny system zidentyfikuje kibica

Jerzy Kowalski
rozwiń więcej
Piłkarskie stadiony muszą być wyposażone w urządzenia techniczne, zwłaszcza bramki i kołowrotki, które zagwarantują płynny przepływ od 500 do 800 kibiców na godzinę.

Ustawodawca w art. 17 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych upoważnił ministra spraw wewnętrznych i administracji do określenia warunków bezpieczeństwa, jakie powinny spełniać stadiony, na których mogą odbywać się mecze piłki nożnej. Szef resortu skorzystał właśnie z tej delegacji i przygotował projekt odpowiedniego rozporządzenia.

Tylko na siedząco

– Na mecze piłki nożnej możliwa będzie sprzedaż biletów wyłącznie na miejsca siedzące, natomiast na każdym bilecie znajdzie się informacja o przydzielonym miejscu – zakładają autorzy projektu. Dodają, że projektowane rozporządzenie przewiduje, iż miejsca na stadionie zostaną zgrupowane we właściwe sektory, do których prowadzić będą odrębne ciągi komunikacyjne.

Każdy sektor ma mieć wejścia i wyjścia o odpowiedniej przepustowości dla kibiców zwłaszcza w przypadku koniecznej ewakuacji. Oni sami, jeśli kibicują różnym zespołom, muszą być w odseparowanych sektorach, tak aby nie mogli wywołać zagrożenia dla bezpieczeństwa, porządku publicznego, zdrowia lub mienia. Stadion, na którym odbywa się mecz piłki nożnej, musi mieć specjalne miejsca dla osób o ograniczonej zdolności do poruszania się, w tym dla niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Wszyscy oni powinni mieć zapewnioną standardową widoczność.

Istotna część projektowanego rozporządzenia dotyczy elektronicznego systemu identyfikacji osób. Przede wszystkim musi on umożliwiać liczenie osób wchodzących na stadion oraz podawanie w czasie rzeczywistym całkowitej ich liczby oraz w poszczególnych sektorach. Zgodnie z art. 13 par. 4 ustawy o bezpieczeństwie zakres przetwarzanych danych identyfikujących osoby uczestniczące w meczu piłki nożnej obejmuje imię i nazwisko, numer PESEL oraz wizerunek twarzy. W związku z tym projekt zobowiązuje właścicieli stadionów do przygotowania na nich elektronicznych systemów identyfikacji kibiców. Piłkarskie obiekty sportowe powinny być też uzbrojone w urządzenia techniczne, zwłaszcza bramki i kołowrotki, które zagwarantują płynny przepływ w miejscach wejścia od 500 do 800 osób na godzinę.

Sztab dowodzenia

Przewiduje się też przygotowanie na każdym stadionie specjalnego zintegrowanego stanowiska dowodzenia.

– Ma to być pomieszczenie o charakterze dyspozytorsko-operatorskim udostępnione dla kierownika do spraw bezpieczeństwa, członków służby informacyjnej, porządkowej, jak również policji oraz straży pożarnej – uzasadniają przedstawiciele resortu.

Dodają, że zintegrowane stanowisko dowodzenia ma być wyposażone w sprzęt zapewniający łączność oraz wgląd w sytuację na stadionie w trakcie trwania meczu.

Zaplecze parkingowe

Projekt reguluje jeszcze kwestię zabezpieczenia na stadionach bezpiecznych ciągów komunikacyjnych i odpowiedniego zaplecza parkingowego. Parkingi, drogi dojazdowe nie mogą kolidować z przebiegiem dróg dojścia i wyjścia kibiców ze stadionu oraz torem dróg ewakuacyjnych. Mają być tak rozmieszczone i przydzielone do poszczególnych sektorów, aby kibice dwóch zespołów piłkarskich nie mieli bezpośredniej styczności ze sobą.

 

PUNKT KIEROWANIA

Zintegrowane stanowisko dowodzenia musi być wyposażone w:

- urządzenia łączności umożliwiające niezwłoczne powiadomienie policji, straży pożarnej i jednostek służby zdrowia

- bezprzewodowe łącza komunikacji z członkami służby porządkowej i informacyjnej

- sprzęt pozwalający na ogłaszanie komunikatów dla osób przebywających na stadionie

- urządzenia do przeglądania materiałów filmowych zarejestrowanych w czasie meczów

- system awaryjnego zasilania w energię elektryczną.

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...