REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zatrudniać w wakacje

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Drzewiecka

REKLAMA

W wielu firmach w okresie wakacyjnym pojawia się konieczność uzupełnienia kadr – zastąpienia pracowników przebywających na urlopach wypoczynkowych. Krótkoterminowa praca może być wykonywana na podstawie różnych umów o pracę, np. umowy na zastępstwo.

REKLAMA

Przy pracach sezonowych, dorywczych, gdy ani pracodawca, ani pracownik nie są w stanie z góry określić czasu trwania umowy, można zawrzeć umowę na czas wykonania określonej pracy: remontu, budowy, zbioru owoców itp. Strony uzależniają trwanie umowy o pracę od wykonania przez pracownika konkretnego zadania, co upodabnia ją do umowy o dzieło. Różnica jest jednak bardzo istotna: praca będzie wykonywana – inaczej niż w przypadku umowy o dzieło – pod kierownictwem pracodawcy, w miejscu i w czasie przez niego wyznaczonym. Umowa rozwiązuje się po wykonaniu wyznaczonej pracy. W przypadku pracownic w ciąży umowa (podobnie jak zawierane na czas określony) ulega przedłużeniu do czasu porodu, jeżeli została zawarta na dłużej niż miesiąc, a jej rozwiązanie nastąpiłoby po upływie 3 miesiąca ciąży.

Umowa na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana za porozumieniem stron albo bez wypowiedzenia oraz w przypadku likwidacji i upadłości pracodawcy, a także w przypadku zwolnień grupowych i indywidualnych dokonywanych na podstawie ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych.

Wadą tej umowy, która sprawia, że nie jest ona zbyt popularna, jest brak możliwości zwykłego jej wypowiedzenia zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika.

Przykład

Pracodawca zawarł umowę na czas wykonania określonej pracy na budowie. Pracownik wykonuje pracę niestarannie, trzeba po nim poprawiać. Nie są to jednak uchybienia uzasadniające dyscyplinarne rozwiązanie umowy. Pracownik nie zgadza się na zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowy. Nie można też zlikwidować jego stanowiska pracy, gdyż jest ono konieczne. W takiej sytuacji pracodawca nie może rozwiązać umowy za wypowiedzeniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowy na czas określony

REKLAMA

Jeżeli końcowy termin trwania umowy jest możliwy do przewidzenia, wówczas pracodawca może przy zatrudnieniu sezonowym skorzystać z umowy na czas określony. Czas trwania umowy ustala się przez określenie czasu obowiązywania umowy (np. 2 miesiące), oznaczenie momentu jej rozwiązania datą kalendarzową (np. umowa rozwiązuje się 31 sierpnia, umowa obowiązuje do 15 września), ustalenie końcowego terminu wskazaniem przyszłego zdarzenia, którego data znana jest w przyszłości, np. na czas prowadzenia kąpieliska.

Należy jednak pamiętać, że wypowiadanie umów na czas określony jest możliwe jedynie w przypadku umów zawartych na czas dłuższy niż 6 miesięcy (art. 33 k.p.). Poza tym umowa na czas określony może być rozwiązana także za porozumieniem stron albo bez wypowiedzenia oraz w przypadku likwidacji i upadłości pracodawcy, zwolnień grupowych i indywidualnych.

Specyficznym rodzajem umowy na czas określony jest umowa na zastępstwo. Można ją zawrzeć na czas nieobecności danego pracownika (np. przebywającego na urlopie wypoczynkowym).

Czas trwania takiej umowy może obejmować nawet stosunkowo krótki okres urlopu, np. 1–2 tygodnie. Atutem tej umowy jest możliwość jej rozwiązania za 3-dniowym okresem wypowiedzenia, bez konieczności podawania przyczyny. Ponadto umowa w żadnym przypadku nie ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Zatrudnianie studentów

W przepisach nie uregulowano zasad zawierania umów dotyczących stażu czy praktyk studenckich i ich realizacji. Praktyki czy staże najczęściej są bezpłatne, nie można zatem zawrzeć umowy o pracę, która musi być odpłatna. Dopuszczalne jest natomiast zawarcie nieodpłatnej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. W takim przypadku praktykant nie może pracować na takich samych zasadach jak pracownik, gdyż wówczas będzie to w rzeczywistości umowa o pracę.

Zatrudnianie uczniów

Z uczniem, który ukończył 18 lat, można zawrzeć umowę cywilnoprawną, np. o świadczeniu usług, o dzieło.

Natomiast osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat, jest pracownikiem młodocianym. Można ją zatrudniać wyłącznie na podstawie:

• specjalnej umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,

• przy wykonywaniu lekkich prac.

Umów o pracę w celu przygotowania zawodowego nie zawiera się przy zatrudnieniu sezonowym, gdyż wiąże się ona z praktyczną i teoretyczną nauką zawodu.

Można natomiast sezonowo zatrudniać młodocianych przy wykonywaniu lekkich prac. Praca taka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie może utrudniać mu wypełniania obowiązku szkolnego.

Wykaz lekkich prac określa pracodawca po uzyskaniu zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy, wykaz musi zatwierdzić właściwy inspektor pracy. Wykaz nie może zawierać prac wzbronionych młodocianym. Ustala go pracodawca w regulaminie pracy albo w osobnym akcie (jeżeli nie ma obowiązku wydania regulaminu).

Wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii i wakacji nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniowo. Młodocianego nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. W razie ciąży młodocianej pracownicy obowiązują przedstawione wyżej ogólne zasady.

Urlop pracownika sezonowego

Pracownicy sezonowi mają prawo do urlopu na takich samych zasadach jak pozostali pracownicy. Nie obowiązują już przepisy, które przewidywały dla nich odrębne reguły. Należy jednak pamiętać o szczególnych uprawnieniach urlopowych młodocianych. Prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy. Zatem zatrudnienie młodocianego przy pierwszej pracy na mniej niż 6 miesięcy nie pociąga za sobą obowiązku udzielenia mu urlopu.

Podstawa prawna:

• art. 22 § 1, art. 33, art. 177 § 3–31, art. 195, art. 2001, art. 2002 § 3, art. 203, art. 205 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),

• art. 750 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (DzU nr 16, poz. 93 ze zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA