Czy świadczenia są ustalane inaczej
REKLAMA
Nie, renty te są obliczane jak dotychczas.
Nowe zasady obliczania rent z tytułu niezdolności do pracy dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które z wnioskiem o przyznanie tego świadczenia wystąpią po 31 grudnia 2008 r., miała wprowadzić nowelizacja ustawy emerytalnej z października 2008 r. Zgodnie z nią, osoby, które zgłosiłyby wniosek o rentę w 2009 roku miałyby obliczone świadczenie w 80 proc. na starych zasadach, a tylko w 20 proc. na nowych. Ta nowelizacja nie weszła jednak w życie, gdyż prezydent odmówił jej podpisania, a Sejm nie zdołał odrzucić prezydenckiego weta. W konsekwencji wszystkie renty z tytułu niezdolności do pracy obliczane są na dotychczasowych zasadach. Jeśli zgłosi pani wniosek o przyznanie tego świadczenia, ZUS obliczy rentę jako sumę następujących składników:
• 24 proc. kwoty bazowej (tzw. część socjalna świadczenia),
• po 1,3 proc. podstawy wymiaru renty (będącej wypadkową zarobków oraz przeciętnych płac w latach wskazanych do jej ustalenia) za każdy rok okresów składkowych (tzw. część należna za okresy składkowe),
• po 0,7 proc. podstawy wymiaru renty za każdy rok okresów nieskładkowych (tzw. część należna za okresy nieskładkowe),
• po 0,7 proc. podstawy wymiaru renty za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista ukończyłby 60 lat (tzw. część należna za okresy hipotetyczne).
Jeśli ZUS przyzna rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, jej kwota wyniesie 75 proc. świadczenia obliczonego w podany wyżej sposób.
MAREK OPOLSKI
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 62 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
REKLAMA