Czy renta zostanie podwyższona
REKLAMA
Mam 42 lata i w przyszłym roku będę ubiegała się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Przez kilkanaście lat nie miałam zbyt wysokich zarobków i obawiam się, że renta będzie bardzo niska. Czy ZUS podwyższy mi świadczenie obliczone na nowych zasadach do gwarantowanej kwoty najniższej renty? Czy podwyższenie to nastąpi niezależnie od liczby udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych - pyta pani Monika ze Szczecina.
Tak. Znowelizowane przepisy utrzymują zasadę gwarancji otrzymywania świadczenia w jego ustawowej najniższej wysokości.
Nowe zasady ustalania rent z tytułu niezdolności do pracy, które począwszy od 1 stycznia 2009 r. będą miały zastosowanie w stosunku do osób urodzonych po 1948 r. występujących z wnioskiem o to świadczenie po 2008 roku. Znowelizowana w październiku ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie odnosi się natomiast do zasad podwyższania tych świadczeń do kwoty najniższej renty z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy. Oznacza to, że w stosunku do renty obliczanej na nowych zasadach będzie stosowany obecny art. 85 ustawy, który przewiduje gwarancję najniższego świadczenia, bez względu na to, czy wnioskodawca udowodnił określony staż ubezpieczeniowy. Obecnie (od 1 marca 2008 r.) kwota najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 636,29 zł, a najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 489,44 zł. Od 1 marca 2009 r. kwoty te będą wyższe, gdyż zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent.
MAREK OPOLSKI
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 85 i 87 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.