Czy ZUS ustali wysokość świadczenia po staremu
REKLAMA
Mam 50 lat. Po ustaniu zatrudnienia z końcem 2005 roku ZUS przyznał mi okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy. Pobierałem do 31 maja 2008 r. Starałem się o przyznanie renty na dalszy okres, ale w wyniku ponownego badania lekarz orzecznik ZUS stwierdził, że jestem zdolny do pracy. W II połowie 2009 r. będę jeszcze raz wnioskował o rentę. Czy ZUS przyzna mi ją, jeśli wtedy zostanę uznany za niezdolnego do pracy, pomimo powstania tej niezdolności po upływie 18 miesięcy od ustania zatrudnienia? Czy świadczenie obliczy na dotychczasowych zasadach - pyta pan Tomasz z Torunia.
Tak, ZUS w takiej sytuacji przywróci wcześniejsze prawo do renty, a świadczenia nie będzie ustalał na nowo.
REKLAMA
Może się zdarzyć, że osoba, która utraciła prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy wskutek ustania całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, po jakimś czasie ponownie staje się niezdolna do pracy. Jeśli to potwierdzi lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS, a od utraty prawa do renty do ponownego powstania niezdolności do pracy nie minęło więcej niż 18 miesięcy, ZUS nie ustala na nowo prawa do tego świadczenia, ale przywraca prawo utracone wcześniej. Uznaje tym samym, że nastąpiła przerwa w pobieraniu renty wskutek okresowej poprawy stanu zdrowia. ZUS nie bada ponownie pozostałych warunków do przyznania świadczenia. Nie ustala też na nowo podstawy wymiaru renty, a poprzednio ustaloną wysokość świadczenia podwyższa w ramach kolejnych waloryzacji, począwszy od dnia ustania prawa do renty do daty jego przywrócenia.
Przywrócone świadczenie nie będzie zatem obliczane na nowo, a kwota przysługującej ostatnio renty zostanie powiększona zgodnie z waloryzacją, która nastąpi w marcu 2009 r. Pana nie obejmą nowe reguły obliczania renty. Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy, osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., którym po 31 grudnia 2008 r. zostanie przywrócone prawo do renty ustalonej na dotychczasowych zasadach, zachowają prawa do niej w dotychczasowej wysokości.
MAREK OPOLSKI
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 61 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (t.j. Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
• Art. 9 ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, uchwalonej 17 października 2008 r. przez Sejm (Senat nie wniósł poprawek).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.