Czy zasiłek macierzyński jest obniżany o 25%
REKLAMA
Po złożeniu przez pracownicę pełnej dokumentacji - aktu urodzenia dziecka i oświadczenia o urodzeniu kolejnego dziecka, powinni Państwo od dnia porodu przyznać pracownicy prawo do zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 140 dni w związku z urodzeniem kolejnego dziecka. Zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. Kwoty zasiłku macierzyńskiego nie należy obniżać.
UZASADNIENIE
Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy pracownik jest zobowiązany dostarczyć do zakładu pracy w ciągu 7 dni od daty otrzymania. Gdy zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy zostanie dostarczone po upływie 7 dni od jego otrzymania, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy ulega obniżeniu o 25% za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia tego zaświadczenia.
Zasiłku macierzyńskiego nie obniża się o 25%, zawsze przysługuje w wysokości 100% podstawy jego wymiaru.
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko. Zasiłek przysługuje przez okres ustalony w Kodeksie pracy jako okres urlopu macierzyńskiego. W przypadku urodzenia kolejnego dziecka urlop macierzyński, a w konsekwencji zasiłek macierzyński przysługuje przez 20 tygodni (140 dni).
Pracodawca może przyznać prawo i wypłacić zasiłek macierzyński tylko na podstawie pełnej dokumentacji. Pracownica przesłała do zakładu pracy akt urodzenia dziecka, który jest jednym z dokumentów niezbędnych do wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Do aktu urodzenia dziecka pracownica musi dołączyć oświadczenie o urodzeniu kolejnego dziecka. Po uzyskaniu pełnej dokumentacji mają Państwo obowiązek ustalić prawo do zasiłku macierzyńskiego od 23 października 2008 r. do 11 marca 2009 r. (140 dni). W związku z tym, że za okres od 23 do 31 października wypłacili już Państwo zasiłek chorobowy, natomiast 23 października pracownica uzyskała prawo do zasiłku macierzyńskiego, powinni Państwo ustalić kwotę należnego pracownicy zasiłku macierzyńskiego oraz zasiłku chorobowego wypłaconego za ten sam okres. Następnie powinni Państwo potrącić wypłacony zasiłek chorobowy za 9 dni października, tj. od 23 do 31 października 2008 r. z wypłaconego pracownicy w listopadzie 2008 r. zasiłku macierzyńskiego.
l art. 29 ust. 1 pkt 1, art. 31, art. 55, art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
l § 12 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.),
l art. 180 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy.
Bogusław Nowakowski
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.