Emerytury z II filaru nie będą waloryzowane
REKLAMA
Jeśli więc na emeryturę przejdzie mająca 60 lat kobieta, zyska prawo do wypłacanego dożywotnie świadczenia z ZUS, a za pieniądze z OFE otrzyma emeryturę okresową. Będzie wyliczona na podstawie tablic trwania życia wspólnych dla mężczyzn i kobiet.
Jeśli jednak nie zgromadzi w II filarze kapitału równego 20-krotności zasiłku pielęgnacyjnego (obecnie 3263 zł) nie nabędzie prawa do emerytury okresowej. Wtedy jej kapitał z OFE trafi do ZUS, powiększając emeryturę z I filaru. Jeśli członek OFE umrze w okresie wypłaty, pozostały kapitał odziedziczą osoby przez niego wskazane.
Osoba 65-letnia przeniesie kapitał z OFE do odrębnego zakładu emerytalnego. Ten przyzna jej świadczenie dożywotnie. Jeśli jednak w wyniku jego podzielenia przez dalsze trwanie życia nie osiągnie kwoty miesięcznej emerytury równej 50 proc. zasiłku pielęgnacyjnego (81,57 zł), pieniądze z OFE trafią do ZUS.
Emeryci będą kupować w zakładach wyłącznie dożywotnią emeryturę indywidualną. Nie będzie emerytury małżeńskiej. W zamian zostanie utrzymane obecne rozwiązanie dotyczące rent rodzinnych. Jedna z przyjętych przez posłów poprawek do ustawy przewiduje też, że osoby otrzymujące rentę rodzinną będą mieć prawo do jednoczesnego pobierania emerytury okresowej.
Emerytury dożywotnie nie będą waloryzowane, ale emeryci będą mieć prawo do zysków, jakie osiągnie ich zakład. Zgodnie z kolejną poprawką przyjętą przez posłów wysokość dożywotnich emerytur będzie ustalana ponownie w takich samych terminach jak waloryzacja świadczeń z ZUS. Przyjęta też została poprawka, zgodnie z którą jeśli emeryt umrze w ciągu trzech pierwszych lat od rozpoczęcia pobierania dożywotniej emerytury kapitałowej, to tzw. jednorazowa wypłata gwarantowana wskazanym przez niego spadkobiercom będzie wypłacana w ciągu trzech miesięcy.
ŁUKASZ GUZA, BARTOSZ MARCZUK, ARTUR RADWAN, DOMINIKA SIKORA, BOŻENA WIKTOROWSKA
REKLAMA