Czy kontynuujący opłacanie składek może otrzymać rentę
REKLAMA
Jeśli zostanie wydane orzeczenie, że jest pan niezdolny do pracy, ZUS przyzna panu rentę.
Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje, gdy łącznie spełnione są następujące warunki: osoba zostanie uznana za niezdolną do pracy, udowodni w określonym wymiarze okres składkowy i nieskładkowy, niezdolność do pracy powstanie w ściśle określonym czasie.
Od osób, które ukończyły 30 lat, wymaga się udowodnienia okresu składkowego i nieskładkowego w wymiarze pięciu lat z ostatniego dziesięciolecia przed złożeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Pan spełnia ten warunek.
Kolejnym wymogiem jest powstanie niezdolności do pracy w ściśle określonym w ustawie o emeryturach i rentach okresie albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od jego ustania, m.in. w okresie ubezpieczenia.
Za okres ubezpieczenia uważa się okres kontynuowania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Jeśli lekarz orzecznik ZUS stwierdzi u pana niezdolność do pracy, ten warunek również będzie spełniony.
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 57, 58 ust. 1 pkt 5, ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
REKLAMA