Czy po 2008 roku będzie można przejść na świadczenie przedemerytalne
REKLAMA
REKLAMA
Konieczność spełnienia warunków do końca 2008 roku dotyczy osób urodzonych po 1948 roku występujących o wcześniejszą emeryturę. Natomiast świadczenie przedemerytalne może być przyznane także wówczas, gdy wszystkie warunki lub niektóre z nich zostaną spełnione w 2009 roku.
Świadczenie przedemerytalne mogą otrzymać m.in. osoby, które zostały zwolnione z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z przepisami tej ustawy zwolnienie z przyczyn dotyczących pracodawcy następuje m.in. wówczas, gdy stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn niedotyczących pracowników (z powodu tzw. zwolnień grupowych), zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników lub zgodnie z przepisami kodeksu pracy (w przypadku rozwiązania stosunku pracy z takich samych przyczyn, ale u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników).
Kobieta, której stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy, może uzyskać świadczenie przedemerytalne, jeśli:
• ukończy co najmniej 55 lat oraz okres uprawniający do emerytury w wymiarze co najmniej 30 lat do dnia rozwiązania stosunku pracy z wymienionych przyczyn,
• była zatrudniona u pracodawcy, z którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy przez co najmniej sześć miesięcy.
REKLAMA
Z pytania wynika, że spełnia pani wymienione warunki. Aby uzyskać świadczenie przedemerytalne, konieczne będzie jednak spełnienie jeszcze innych wymogów już po rozwiązaniu stosunku pracy z powodu zwolnień grupowych. Po pierwsze, będzie pani musiała zarejestrować się we właściwym powiatowym urzędzie pracy i uzyskać status osoby bezrobotnej. Następnie konieczne będzie pobieranie przez przynajmniej sześć miesięcy zasiłku dla bezrobotnych oraz uzyskanie zaświadczenia z powiatowego urzędu pracy potwierdzającego taki okres pobierania zasiłku. Nie może pani również odmówić, bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji zatrudnienia, innej pracy zarobkowej (np. na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło) lub też wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych, która może zostać złożona przez urząd w czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Niezbędnym warunkiem wymaganym do przyznania świadczenia przedemerytalnego jest również złożenie we właściwej jednostce ZUS wniosku o to świadczenie (na formularzu ZUS Rp-26) nie później niż w ciągu 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego sześciomiesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. nr 120, poz. 1252).
REKLAMA