Od 5 lat pobierałam z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rentę z tytułu niezdolności do pracy. W czerwcu br. skończyłam 60 lat i otrzymałam pismo z ZUS, że zamieniono mi pobierane dotychczas świadczenie na eme- ryturę. Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał prawo podjąć taką decyzję bez mojej zgody? Co z uprawnieniami, które przysługiwały mi z tytułu bycia niezdolną do pracy? - pyta Czytelniczka z Białegostoku.
Zgodnie z ustawą z 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 169, poz. 1412) wprowadzającą nowy przepis art. 27a do ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.) emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast pobieranej
renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która ukończyła 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2006 r.
Z powyższego wynika, że emeryturę przyznaje się z urzędu od chwili osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury, nie wcześniej jednak niż od 1 stycznia 2006 r. Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy ustaje z dniem przyznania prawa do emerytury.
Przyznanie z urzędu emerytury zamiast pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy nie likwiduje orzeczonej w stosunku do osoby ubezpieczonej niezdolności do pracy lub do samodzielnej egzystencji, a tym samym uprawnień z tym związanych. Zmianie ulega jedynie rodzaj wypłacanego świadczenia.
Odpowiedziała Katarzyna Wojciechowska