Renta rodzinna po rozwodzie
REKLAMA
Dzieci mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu m.in. do ukończenia 16 lat, jak również do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16. rok życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25. roku życia (art. 68 ustawy emerytalnej).
Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Określenie ostatniego roku studiów wyższych do celów przedłużenia prawa do renty rodzinnej następuje na podstawie postanowienia regulaminu studiów obowiązującego w konkretnej szkole wyższej.
REKLAMA
Przepis art. 70 ustawy emerytalnej jasno określa, jakie warunki musi spełnić wdowa, aby nabyć prawo do renty po zmarłym małżonku. Wdowa ma prawo do tego świadczenia, jeżeli w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.
Małżonka rozwiedziona ma prawo do renty po zmarłym byłym mężu, jeżeli oprócz warunków określonych w art. 70 miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony, ustalone wyrokiem lub ugodą sądową (art. 70 ust. 3 ustawy emerytalnej).
Z powyższych regulacji wynika, że Pani dzieci po złożeniu wniosku oraz niezbędnych dokumentów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nabędą uprawnienia do renty rodzinnej po zmarłym ojcu.
Renta rodzinna zostanie przyznana Pani tylko wówczas, gdy były mąż, zgodnie z wyrokiem lub ugodą sądową, miał obowiązek płacenia na Panią alimentów.
Odpowiedziała Katarzyna Wojciechowska
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.