Czy można odmówić wypłaty zasiłku za opiekę nad chorym wujkiem
REKLAMA
Pracownik może otrzymać zasiłek z tytułu opieki nad matką. Natomiast z uwagi na to, że wujek nie jest osobą zaliczaną do członków rodziny pracownika w rozumieniu ustawy zasiłkowej, pracodawca miał podstawy do odmowy wypłaty zasiłku.
REKLAMA
Za członków rodziny, nad którymi sprawowana opieka uprawnia do zasiłku opiekuńczego, uważa się: małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat. Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad wymienionymi osobami jest pozostawanie ubezpieczonego z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym. Warunek ten uważa się za spełniony także wtedy, gdy wspólne gospodarstwo domowe jest prowadzone przynajmniej w okresie sprawowanej opieki. Jeżeli zatem pracownik sprawuje opiekę nad chorą matką, z którą na stałe nie mieszka i nie prowadzi z nią na co dzień wspólnego gospodarstwa domowego, to prawo do zasiłku nabędzie tylko wtedy, gdy w czasie choroby matki zamieszka z nią i będzie prowadził gospodarstwo domowe. Warto też wiedzieć, że pracownik nie otrzyma zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki sprawowanej nad chorą matką, jeżeli są inni członkowie rodziny pozostający z nią we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić jej opiekę. Pracownik nie może nabyć prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki sprawowanej nad chorym wujkiem, nawet jeżeli z nim mieszka i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe, ponieważ ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie wymienia wujka jako członka rodziny.
Należy pamiętać, że w celu ustalenia prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorą matką, oprócz zwolnienia lekarskiego na druku ZUS ZLA, pracownik musi wypełnić i przedłożyć pracodawcy także wniosek na druku ZUS Z-15. We wniosku tym składa między innymi pisemne oświadczenie, stwierdzające pozostawanie z chorą matką we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki.
Aneta Maj
ekspert od zasiłków
Podstawa prawna
• Art. 32 ust. 1 pkt 3, art. 32 ust. 2, art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).
REKLAMA