Czy do przyznania renty konieczny jest długi staż ubezpieczeniowy
REKLAMA
Uzyskanie renty z tytułu niezdolności do pracy zależy od udowodnienia stażu ubezpieczeniowego, ale znacznie krótszego niż wymagany do nabycia prawa do emerytury.
Wymiar okresów składkowych i nieskładkowych zależy od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy i wynosi:
• rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
• dwa lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 lat do 22 lat,
• trzy lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 lat do 25 lat,
• cztery lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 lat do 30 lat,
• pięć lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
REKLAMA
W przypadku ostatniej grupy ubezpieczonych pięcioletni okres składkowy i nieskładkowy musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku lub przed dniem powstania niezdolności do pracy (w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla osoby ubezpieczonej). Do tego dziesięciolecia nie są wliczane okresy pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej oraz renty rodzinnej.
Z pytania wynika, że udowodnił pan dziesięć lat zatrudnienia i jednocześnie jest to ostatnie dziesięć lat przed zgłoszeniem wniosku o rentę. Oznacza to, że nawet wówczas, gdy lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS stwierdzą, iż niezdolność do pracy powstała u pana w wieku powyżej 30 lat, spełni pan warunek posiadania odpowiednio długiego stażu ubezpieczeniowego wymaganego do przyznania renty.
MAREK OPOLSKI
ekspert od emerytur i rent
Podstawa prawna
• Art. 58 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
REKLAMA