Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy

Pracownica ma sześcioletnie dziecko, które zachorowało na zapalenie płuc. Lekarz zdecydował, że powinno być ono leczone w szpitalu. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym dzieckiem, jeżeli przebywa ono w szpitalu?
Tak

 

Prawo do zasiłku przysługuje, pod warunkiem że konieczność pobytu pracownicy w szpitalu wraz z dzieckiem zostanie potwierdzona zaświadczeniem lekarskim.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem, jeżeli jest ona niezbędna w czasie pobytu dziecka w szpitalu. Należy jednak pamiętać, że konieczność pobytu ubezpieczonego w szpitalu w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem powinna zostać potwierdzona przez lekarza, który leczy dziecko. Jeżeli zaświadczenie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem zostało wystawione przez szpital, wówczas jest to równoznaczne ze stwierdzeniem konieczności opieki. Jeśli natomiast zwolnienie lekarskie zostało wystawione np. przez lekarza rodzinnego, wówczas konieczne jest dodatkowe zaświadczenie od lekarza leczącego dziecko w szpitalu.

W analizowanej przez nas sytuacji przyznanie prawa do zasiłku opiekuńczego pracownicy będzie zależało od tego, czy lekarz leczący dziecko potwierdzi konieczność osobistego sprawowania opieki w czasie jego pobytu w szpitalu. Jeżeli zwolnienie lekarskie od pracy z tytułu opieki nie zostało wystawione przez szpital i brak będzie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego konieczność opieki nad dzieckiem w szpitalu, zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał.

Pracownica, aby uzyskać zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie jego pobytu w szpitalu, musi spełnić także pozostałe warunki do jego otrzymania, czyli m.in.:

• niewyczerpany roczny limit dni, za które zasiłek przysługuje (60 dni w roku kalendarzowym),

• brak innego członka rodziny sprawującego opiekę (np. niepracujący ojciec).n

Podstawa prawna

• Art. 32 ust. 1 pkt 2, art. 33 ust. 1 pkt 1, art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

Infor.pl
Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]
18 wrz 2024

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]
18 wrz 2024

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Czy niższa składka zdrowotna i uproszczenie jej opłacania zwiększy konkurencyjność firm
18 wrz 2024

Niższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców i uproszczenie sposobu jej opłacania poprzez wprowadzenie zryczałtowanych stawek to postulat Konfederacji Lewiatan. Przedsiębiorcy przypominają, że wyższe oskładkowanie to mniej pieniędzy na inwestycje i rozwój.

Emerytury przed powodzią. Poczta Polska szybciej dostarczy świadczenia w okolicach Wrocławia
18 wrz 2024

Poczta Polska przekazała, że emerytury, których wypłata jest przewidziana na 20 września, we Wrocławiu i na okolicznych terenach powodziowych będą doręczane od 18 września, przed pojawieniem się w tym regionie fali wezbraniowej na Odrze. Poczta Polska będzie też kontaktować się ze sztabami kryzysowymi w razie problemów ze świadczeniami.

Standardy z USA w polskich DPS-ach. Samorządy już wdrażają nową jakość opieki nad seniorami
18 wrz 2024

Zwiększenie kompetencji farmaceutów i dołączenie ich do zespołów terapeutycznych, dokładniejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu powszechnej opieki zdrowotnej. Takie zmiany w systemie opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach ze Stanów Zjednoczonych, wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce. 

Bezrobotni mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. I nie chodzi o zasiłek dla bezrobotnych [LISTA]
17 wrz 2024

Osoby bezrobotne, czy to z własnej woli, czy w wyniku zwolnienia, mogą liczyć na wsparcie państwa. Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy uprawnia do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a także innych świadczeń. Jakich?  Oto szczegóły. 

Emerytura Plus. Emeryci będą mogli zyskać nawet 30 tys. zł i to bez straty 13. emerytury
18 wrz 2024

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaproponowała wprowadzenie nowej zasady obliczania emerytur. Zgodnie z nią, nawet jeśli wysokość składek emerytalnych nie jest wysoka, to dłuższy okres pracy zawodowej powinien gwarantować emeryturę wyższą niż minimalna. Oto szczegóły. 

Czy konsument może pozwać firmę przed sąd swojego miejsca zamieszkania? Wyrok TSUE
18 wrz 2024

Konsument może pozwać przedsiębiorcę przed sąd swojego miejsca zamieszkania, jeśli tylko w sprawie występuje tzw. „element zagraniczny” - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). Zasadniczo swojego kontrahenta pozywa się przed sąd, w którym to on ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Zawody męskie i kobiece. Jak kobiety i mężczyźni odnajdują się w nietypowych pracach?
18 wrz 2024

Zawody męskie i kobiece. Pomimo, że w zawodach zmaskulinizowanych jest coraz więcej mężczyzn, a w sfeminizowanych coraz częściej można znaleźć mężczyzn to wciąż obie płcie uważają, że łączy się to ze specyficznymi zadaniami, związanymi z treścią pracy jak i charakterem społecznym. Badania na ten temat przeprowadziła socjolożka z Uniwersytetu SWPS dr Olga Czeranowska. 

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

pokaż więcej
Proszę czekać...