Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy
REKLAMA
Prawo do zasiłku przysługuje, pod warunkiem że konieczność pobytu pracownicy w szpitalu wraz z dzieckiem zostanie potwierdzona zaświadczeniem lekarskim.
REKLAMA
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem, jeżeli jest ona niezbędna w czasie pobytu dziecka w szpitalu. Należy jednak pamiętać, że konieczność pobytu ubezpieczonego w szpitalu w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem powinna zostać potwierdzona przez lekarza, który leczy dziecko. Jeżeli zaświadczenie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem zostało wystawione przez szpital, wówczas jest to równoznaczne ze stwierdzeniem konieczności opieki. Jeśli natomiast zwolnienie lekarskie zostało wystawione np. przez lekarza rodzinnego, wówczas konieczne jest dodatkowe zaświadczenie od lekarza leczącego dziecko w szpitalu.
W analizowanej przez nas sytuacji przyznanie prawa do zasiłku opiekuńczego pracownicy będzie zależało od tego, czy lekarz leczący dziecko potwierdzi konieczność osobistego sprawowania opieki w czasie jego pobytu w szpitalu. Jeżeli zwolnienie lekarskie od pracy z tytułu opieki nie zostało wystawione przez szpital i brak będzie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego konieczność opieki nad dzieckiem w szpitalu, zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał.
Pracownica, aby uzyskać zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie jego pobytu w szpitalu, musi spełnić także pozostałe warunki do jego otrzymania, czyli m.in.:
• niewyczerpany roczny limit dni, za które zasiłek przysługuje (60 dni w roku kalendarzowym),
• brak innego członka rodziny sprawującego opiekę (np. niepracujący ojciec).n
Podstawa prawna
• Art. 32 ust. 1 pkt 2, art. 33 ust. 1 pkt 1, art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).
REKLAMA