Czy wdowa po zmarłym pracowniku może uzyskać prawo do okresowej renty rodzinnej
REKLAMA
Może pani złożyć wniosek o okresową rentę rodzinną.
REKLAMA
Wdowa może nabyć prawo do renty rodzinnej, jeśli w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była wtedy niezdolna do pracy. Jeśli wdowa nie miała w chwili śmierci ukończonych 50 lat i nie była wtedy niezdolna do pracy, może uzyskać rentę po mężu, jeśli przynajmniej jeden z tych warunków spełni w okresie nie dłuższym niż pięć lat od daty śmierci męża. Wyjątkowo wdowa może nabyć prawo do renty rodzinnej, mimo że nie spełnia wymienionych wyżej warunków, jeśli po śmierci męża znalazła się w trudnej sytuacji materialnej, tzn. nie ma niezbędnych źródeł utrzymania. Renta ma wówczas charakter okresowy i przysługuje przez rok od daty śmierci męża. Jeśli po jego śmierci wdowa uczestniczyłaby w szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, może pobierać rentę rodzinną przez dwa lata.
Należy podkreślić, że ZUS bada spełnienie warunku braku niezbędnych źródeł utrzymania na dzień złożenia wniosku o przyznanie prawa do renty. Jeśli w późniejszym okresie nastąpi zmiana sytuacji materialnej osoba uprawniona powinna to zgłosić w ZUS. W takiej sytuacji zostanie wstrzymana wypłata renty, gdyż nie będzie spełniony jeden z warunków wymaganych do przyznania prawa do tego świadczenia.
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 70 ust. 1, 2, 4, art. 101 pkt 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
REKLAMA