Czy zleceniobiorca otrzyma zasiłek opiekuńczy
REKLAMA
Osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu wykonywania umowy zlecenia mają prawo do zasiłku opiekuńczego.
REKLAMA
Od 16 marca 2007 r. na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie uzyskały prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorymi dziećmi w wieku do lat 14 oraz nad innymi chorymi członkami rodziny, w tym nad dziećmi w wieku ponad 14 lat. Następnie, od 14 czerwca 2008 r. ubezpieczeni dobrowolnie uzyskali prawo do zasiłku opiekuńczego także z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ośmiu lat w sytuacjach wymienionych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zatem od 14 czerwca 2008 r. prawo do zasiłku opiekuńczego osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie przysługuje na takich samych warunkach jak dla osób podlegających temu ubezpieczeniu obowiązkowo.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia jest uprawniona do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w okresie od 2 do 6 czerwca 2008 r., ponieważ prawo do tego świadczenia wynikało z wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz za okres od 16 do 20 czerwca 2008 r. z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ośmiu lat wskutek nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa obowiązującej od 14 czerwca 2008 r. Ustalając prawo do zasiłku opiekuńczego należy oczywiście przeanalizować, czy zostały spełnione wszystkie warunki do jego przyznania, m.in. np. czy w 2008 r. zasiłek nie został już wypłacony za 60 dni, czy nie ma innych domowników mogących zaopiekować się dziećmi.
Należy podkreślić, że prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje bez okresu wyczekiwania. Zatem osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie ma prawo do tego zasiłku od pierwszego dnia sprawowania opieki bez względu na to, jak długo podlega temu ubezpieczeniu.
ANETA MAJ
ekspert od zasiłków
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 32 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm., ostatnia - Dz.U. z 2008 r. nr 93, poz. 582).
• Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2007 r. (P45/06, Dz.U. nr 46, poz. 318).
REKLAMA