Czy kobieta musi złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę przed ukończeniem 60 lat
REKLAMA
Po złożeniu wniosku po ukończeniu 60 lat emerytura zostanie pani przyznana na innej podstawie prawnej i obliczona na nowych zasadach. Do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej niezbędne jest złożenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa.
REKLAMA
Wymóg wystąpienia o wcześniejszą emeryturę pracowniczą przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego wynika z ustawy o emeryturach i rentach z FUS (art. 46 w zw. z art. 29). Jeśli nie złoży pani wniosku w tym terminie, ZUS przyzna pani emeryturę na podstawie art. 24 wymienionej ustawy. Będzie się to jednak wiązało z ustaleniem jej wysokości na nowych zasadach.
Z uwagi że wysokość wcześniejszej emerytury pracowniczej ustalana jest na starych zasadach, nie może być pani członkiem otwartego funduszu emerytalnego. W ustawie emerytalnej przewidziano, że kobiety, które przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego, mogą zgłosić wraz z wnioskiem o emeryturę wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. Zgłoszenie takiego wniosku skutkuje uznaniem przez ZUS, że został spełniony warunek nieprzystąpienia do OFE.
MONIKA BUGAJ-WOJCIECHOWSKA
specjalista od ubezpieczeń społecznych
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 24, 29, 46 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).
REKLAMA