Czy ojciec dziecka niebędący mężem matki dostanie zasiłek opiekuńczy
REKLAMA
Prawo do zasiłku opiekuńczego osób niepozostajacych w formalnym związku małżeńskim zależy od prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego.
REKLAMA
Od 14 czerwca 2008 r. zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom podlegającym dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, a więc także prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, nie tylko z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, ale także zdrowym dzieckiem do ukończenia przez nie ośmiu lat w ściśle określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa sytuacjach, m.in. w sytuacji opisanej w pytaniu.
Z komentarza ZUS zamieszczonego na stronie internetowej http://www.zus.pl/files/komentarz_chorobowy.pdf wynika, że prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do ośmiu lat przysługuje także ojcu (jeśli matka stale się nim opiekuje) w przypadku porodu kolejnego dziecka, mimo że rodzice nie pozostają w formalnym związku małżeńskim, jeśli prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.
Podkreślić trzeba, że zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał, jeżeli poza panem są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę trzyletniej córce.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy w związku z koniecznością osobistego sprawowania opieki, jednakże nie dłużej niż przez:
• 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14 albo zdrowym dzieckiem do ukończenia ośmiu lat w sytuacjach wymienionych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
• 14 dni w roku kalendarzowym, gdy opieka sprawowana jest nad chorym dorosłym członkiem rodziny, w tym nad chorym dzieckiem powyżej 14 lat.
Zapamiętać trzeba, że łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 60 dni dla wszystkich uprawnionych ubezpieczonych.
MONIKA BUGAJ-WOJCIECHOWSKA
specjalista od ubezpieczeń społecznych
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 32, art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).
• Ustawa z 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 93, poz. 582).
REKLAMA