Przejście z renty na emeryturę z urzędu
REKLAMA
Z dniem 1 stycznia 2006 r. wszedł w życie przepis art. 27a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.) przewidujący przyznawanie z urzędu emerytur osobom, które pobierały rentę z tytułu niezdolności do pracy. Warunkiem otrzymania takiego świadczenia jest ukończenie wieku 60 lat - dla kobiety i 65 lat - dla mężczyzny. Ponadto musi być udokumentowany jakikolwiek okres ubezpieczenia, lecz nie ma liczby lat, jakie muszą być udokumentowane.
REKLAMA
Są to emerytury przyznawane z urzędu, czyli w momencie, gdy osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy posiada jakikolwiek okres ubezpieczenia, z urzędu zostaje to świadczenie zamienione na emeryturę od miesiąca, w którym dana osoba kończy 60 lat - w przypadku kobiety i 65 lat - w przypadku mężczyzn. Emerytura z urzędu jest przyznawana na podstawie dokumentów, które już znajdują się w aktach rencisty.
Jeżeli rencista jest w posiadaniu dodatkowych dokumentów, w każdej chwili może to przedłożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na przykład, jeżeli rencista po uzyskaniu prawa do renty w dalszym ciągu pozostawał w zatrudnieniu, może z tego okresu przedłożyć nowe zaświadczenie potwierdzające zarobki. To może wpłynąć na wysokość świadczenia emerytalnego, jeżeli okaże się, że wskaźnik wyliczony na podstawie tych zarobków jest bardziej korzystny. Są jednak takie kategorie rencistów, którym nie przyznaje się emerytury z urzędu.
Emerytury z urzędu nie przyznaje się osobom, które pobierają renty, do których nie było wymagane udokumentowanie jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia, czyli tzw. renty uczniowskie. Innym przykładem, gdy nie przyznaje się emerytury z urzędu, są osoby, które mają ustalone świadczenia przyznane przez Prezesa Rady Ministrów.
Przy przejściu z renty z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę z urzędu nie jest wymagane rozwiązanie umowy o pracę z bieżącym pracodawcą, podczas gdy przechodząc normalnie z tytułu wieku na emeryturę, taki wymóg jest obowiązkowy. Ponieważ emerytury z urzędu przyznawane są dla kobiety od 60 lat, dla mężczyzny od 65 - jest to wiek, który powoduje, że dane osoby mogą zarobkować bez ograniczenia, czyli nie mają ustalonych limitów zarobkowania.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.