Czy po przyznaniu emerytury można przeliczyć jej wysokość
REKLAMA
Tak
W przedstawionej sytuacji może pani jednak wystąpić o przeliczenie emerytury. ZUS będzie mógł zastosować nową kwotę bazową, gdy zostaną spełnione warunki określone w ustawie emerytalnej, które wymieniamy niżej.
Wysokość emerytury może być obliczona ponownie z zastosowaniem nowej kwoty bazowej, jeżeli:
l do jej obliczenia wskazano podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe przypadającą w całości lub w części po przyznaniu świadczenia (w analizowanej sytuacji z lat 2004-2007 albo z 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu ubezpieczenia, np. z uwzględnieniem roku 2006), a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od poprzednio obliczonego (wyższy od 122 proc.) albo
l wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest niższy od dotychczasowego, ale świadczenie nie zostało pobrane wskutek zawieszenia prawa do emerytury (z listu nie wynika, czy uprawniona pobierała emeryturę),
l okres wymagany do ustalenia podstawy przypada w całości po przyznaniu prawa do świadczenia (w analizowanej sytuacji nie jest to możliwe), a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wynosi co najmniej 130 proc.
W przypadku, gdy osoba, która spełnia warunki do otrzymania emerytury, nie chce jej jeszcze pobierać, ale chce wiedzieć, w jakiej wysokości będzie ją w przyszłości otrzymywać, może złożyć wniosek o emeryturę, a następnie wycofać go w terminie 30 dni od otrzymania decyzji przyznającej świadczenie (z której będzie także wynikała jej wysokość). ZUS w takiej sytuacji wyda decyzję uchylającą decyzję przyznającą prawo do emerytury (decyzja zostanie wycofana z obiegu prawnego).
JAN CZECH
ekspert od emerytur i rent
PODSTAWA PRAWNA
l Art. 110 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
REKLAMA