Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
REKLAMA
Grecja jest jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej. Dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących świadczeniobiorcy lub osobie uprawnionej do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji, zgodnie z przepisami o koordynacji, na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wydawana jest przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia osobom wyjeżdżającym czasowo do innego państwa członkowskiego, np. w celach turystycznych, w związku z krótką podróżą służbową, w celu podjęcia studiów.
EKUZ wystawiana jest na okres do 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, za który została odprowadzana ostatnia składka na ubezpieczenie zdrowotne. Oddział wojewódzki NFZ może wystawić EKUZ na inny okres, nie dłużej jednak niż na 4 miesiące. Inne terminy maksymalne obowiązują dla bezrobotnych (30 dni), uczniów i studentów (do końca semestru lub roku szkolnego), emerytów (5 lat). Osoby wyjeżdżające do pracy otrzymują EKUZ tylko na okres do momentu podjęcia pracy. Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne.
Aby otrzymać EKUZ, należy złożyć stosowny wniosek wraz z załącznikami osobiście, pocztą lub faksem w oddziale wojewódzkim NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Powyższy wniosek dostępny jest w oddziałach NFZ oraz na jego stronie internetowej www.nfz.gov.pl/eu lub www.nfz.gov.pl/ekuz. Do wniosku powinny również zostać dołączone stosowne załączniki. I tak np. jeśli osoba wnioskująca wyjeżdża na pobyt czasowy do innego państwa członkowskiego (np. wyjazd turystyczny, wizyta u rodziny) i posiada własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ - do wniosku o wydanie EKUZ powinna dołączyć dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Jeżeli osoba wnioskująca wyjeżdża na pobyt czasowy do innego państwa członkowskiego (np. wyjazd turystyczny, wizyta u rodziny) i zgłoszona jest do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ jako członek rodziny - do wniosku o wydanie EKUZ powinna dołączyć dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w NFZ osoby, która dokonała zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, dokument potwierdzający zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ jako członka rodziny oraz legitymację szkolną lub studencką - w przypadku uczniów i studentów.
Należy pamiętać o tym, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia tylko do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w placówkach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia w danym państwie członkowskim UE. Ponadto osoba posiadająca EKUZ w razie choroby będzie mogła nieodpłatnie skorzystać tylko z tych świadczeń, które należą się nieodpłatnie ubezpieczonym w tym państwie. Ogólne informacje dotyczące zasad leczenia w poszczególnych krajach UE/EOG dostępne są na stronie internetowej NFZ.
Mikołaj Górnicki
Podstawa prawna:
ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135 z późn.zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.