Czy niski przychód może spowodować utratę świadczenia
REKLAMA
Osoba uprawniona do emerytury i renty wypadkowej osiągająca przychód może - bez względu na jego wysokość - pobierać tylko jedno, wskazane przez siebie świadczenie.
Osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru:
• przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury albo
• emeryturę powiększoną o połowę renty.
REKLAMA
Prawo do emerytury i renty w powyższej wysokości nie przysługuje jednak za okres, w którym uprawniony osiągnął przychód powodujący zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości określony w ustawie o emeryturach i rentach z FUS (m.in. z umowy zlecenia), niezależnie od jego wysokości. Dotyczy to także emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (por. uchwałę Sądu Najwyższego z 27 kwietnia 2005 r., II UZP 1/2005, OSNP/ 2005/14/213).
Prawo do tzw. świadczeń zbiegowych nie przysługuje za okres, w którym osiągany był przychód. Okres ten niekoniecznie musi pokrywać się z okresem, w którym była wykonywana działalność, z tytułu której został osiągnięty przychód. Zatem jeżeli z tytułu wykonywanej umowy zlecenia wynagrodzenie było wypłacane do 10 dnia następnego miesiąca, to mimo tego, iż umowa była wykonywana w okresie styczeń 2007 r. - styczeń 2008 r., prawo do świadczenia zbiegowego ustaje za miesiące od lutego 2007 r. do lutego 2008 r.
JAN CZECH
ekspert od emerytur i rent
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 26 ust. 1 i 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.).
REKLAMA