Czy przysługują dwa zasiłki macierzyńskie
REKLAMA
Ubezpieczona otrzyma dwa zasiłki macierzyńskie - jeden z tytułu urodzenia dziecka w okresie urlopu wychowawczego, a drugi z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z umowy zlecenia.
REKLAMA
Osoba pobierająca zasiłek macierzyński oraz przebywająca na urlopie wychowawczym podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innego tytułu do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym, podlega również obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie, innego tytułu do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.
Pracownica, która w okresie urlopu wychowawczego została zatrudniona przez swojego pracodawcę na podstawie umowy zlecenia, powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego jako zleceniobiorca. Oczywiście w okresie wykonywania umowy zlecenia nie powinny być wykazywane za nią składki z urlopu wychowawczego. Sytuacja ta ulega zmianie po urodzeniu dziecka. Pracownica, która w okresie urlopu wychowawczego urodzi dziecko, nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego. Prawo do tego zasiłku nabywa również osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, która przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli w okresie podlegania temu ubezpieczeniu urodzi dziecko.
Z uwagi na powyższe, w analizowanej sytuacji ubezpieczonej będą przysługiwały dwa zasiłki macierzyńskie. Z tytułu pobierania każdego z nich będzie ona oczywiście podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Za maj pracodawca powinien złożyć następujące dokumenty rozliczeniowe:
• imienny raport miesięczny ZUS RSA z kodem pracowniczym 01 10 XX i kodem świadczenia/przerwy 121 (urlop wychowawczy) - za okres 1.05-25.05, tj. okres, w którym pracownica przebywała na urlopie wychowawczym,
• imienny raport miesięczny ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 XX XX (umowa zlecenia), w którym wykaże składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wynagrodzenia wypłaconego z umowy zlecenia,
• imienny raport miesięczny ZUS RCA z kodem do ubezpieczeń 12 40 XX (zasiłek macierzyński), w którym wykaże zerową podstawę wymiaru i zerowe kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, gdyż w maju zasiłki macierzyńskie nie zostały wypłacone.
Natomiast za czerwiec pracodawca powinien złożyć:
• imienny raport miesięczny ZUS RSA z kodem pracowniczym 01 10 XX, gdzie wykaże okres 26.05-30.06, liczbę dni zasiłkowych (36) oraz kwotę wypłaconego zasiłku macierzyńskiego z umowy o pracę,
• imienny raport miesięczny ZUS RSA z kodem umowy zlecenia 04 XX XX, gdzie wykaże okres 26.05-30.06, liczbę dni zasiłkowych (36) oraz kwotę wypłaconego zasiłku macierzyńskiego z umowy zlecenia,
• imienny raport miesięczny ZUS RCA z kodem do ubezpieczeń 12 40 XX (zasiłek macierzyński), w którym wykaże zsumowaną kwotę wypłaconych zasiłków macierzyńskich i od tej podstawy naliczy składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Gdy po upływie okresu zasiłkowego ponownie w okresie urlopu wychowawczego będzie wykonywana umowa zlecenia, zleceniobiorca z umowy tej będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu, a z urlopu wychowawczego nie powinny być wykazywane żadne składki.
MICHAŁ JAROSIK
ekspert od ubezpieczeń społecznych
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6, art. 18 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).
• Art. 29 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).
REKLAMA