Czy ZUS zawiesi wypłatę emerytury
REKLAMA
Tak
ZUS będzie wypłacał emeryturę w pełnej wysokości, ale dopiero wówczas, gdy nastąpi rozwiązanie stosunku pracy. Jeżeli ZUS przyzna emeryturę ubezpieczonej, która ma ustalone prawo do renty rodzinnej, a która kontynuuje zatrudnienie w ramach stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywała tę umowę przed przejściem na emeryturę, ZUS zawiesi wypłatę emerytury, a rentę rodzinną będzie wypłacał w pełnej wysokości.
Pracownik występujący o emeryturę nie musi w celu przyznania prawa do tego świadczenia rozwiązywać stosunku pracy. Jeżeli jednak będzie kontynuował wykonywanie umowy o pracę zawartej z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał tę umowę bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, to po przyznaniu prawa do tego świadczenia wypłata emerytury będzie zawieszona. Jeśli natomiast pracownik przed dniem nabycia prawa do emerytury rozwiąże stosunek pracy, a następnie po przyznaniu emerytury ponownie go nawiąże (nawet z tym samym pracodawcą), wówczas emerytura będzie wypłacana w pełnej wysokości, bowiem osoba ta ukończyła powszechny wiek emerytalny. Emeryci, którzy ukończą powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, mogą zarobkować bez ograniczeń. Podkreślenia wymaga, że 60-letnia kobieta, która ma ustalone prawo do renty rodzinnej, a której zostanie przyznana emerytura, może osiągać przychód nawet w wysokości przekraczającej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia bez konieczności rozwiązania stosunku pracy. Dla wypłaty renty rodzinnej w pełnej wysokości wystarczające jest ustalenie prawa do emerytury i ukończenie przez rencistkę 60 lat życia
Agata Rogulska
ekspert od emerytur i rent
Podstawa prawna
Art. 103-104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
REKLAMA