Dziesięć dni na zwrot leków
REKLAMA
Osoba zamawiająca lek przez internet może go zwrócić w ciągu dziesięciu dni od dostawy bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała rozporządzenie z 14 marca 2008 r. w sprawie warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez podpisu lekarza. Obecnie czeka ono na publikację w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia.
Zamówienie przez internet
Zgodnie z nowymi przepisami, klient apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego może zamówić wysyłkę leku telefonicznie, faksem, wysyłając zamówienie drogą elektroniczną lub za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej placówki. Formularz zamówienia musi zawierać nie tylko dane tej placówki, która przyjmuje i realizuje zamówienie, ale również dane osoby zamawiającej lek (imię, nazwisko, adres, numer telefonu), ale także informacje o zamawianym produkcie (nazwa, dawka, wielkość opakowania itp.). Każde zamówienie musi być odpowiednio ewidencjonowane przez aptekę. Jest ona prowadzona w formie elektronicznej. Apteka ma obowiązek jej udostępnienia na żądanie Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.
Odpowiednie warunki wysyłki
Wysyłka produktu może odbywać się tylko w warunkach gwarantujących bezpieczeństwo. Musi on być należycie zapakowany, a w transporcie nie może dojść do jego pomieszania i skażenia. Do leku nie mogą też mieć dostępu osoby nieupoważnione.
Apteka, która chce prowadzić wysyłkową sprzedaż leków, musi powiadomić o tym zamiarze właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Ma na to 14 dni przed planowanym rozpoczęciem tej działalności. Musi też wyznaczyć farmaceutę posiadającego prawo wykonywania zawodu lub technika farmaceutycznego z dwuletnią praktyką, który będzie odpowiedzialny za prawidłową realizację sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych.
Zwrot leków
Osoba, która zamówi lek przez internet lub faksem, może go zwrócić w ciągu dziesięciu dni. Natomiast prawo farmaceutyczne w ogóle nie przewiduje możliwości zwrotu leków. Nowe rozporządzenie stanowi, że zamówione zwrócone przez aptekę internetową leki muszą być zniszczone. Ma to uniemożliwić ich ponowną sprzedaż.
Podmiot zajmujący się m.in. internetową sprzedażą leków ma obowiązek przechowywania przez trzy lata dokumentów, które potwierdzą przyjęcie i realizację zamówienia oraz danych osoby zamawiającej produkt leczniczy.
Dominika Sikora
dominika.sikora@infor.pl
REKLAMA