Czy pięcioletni staż musi przypadać w ostatnim dziesięcioleciu
REKLAMA
Lekarz orzecznik orzekł, że jestem całkowicie niezdolna do pracy od 12 marca 2008 r., a częściowo niezdolna do pracy od 26 czerwca 2006 r.
Udowodniłam następujące okresy zatrudnienia: od 1 sierpnia 1980 r. do 31 grudnia 1995 r. - praca z tytułu umowy o pracę, od 1 grudnia 2005 r. do dzisiaj również praca z tytułu umowy o pracę (w tym osiem miesięcy okresów nieskładkowych z tytułu przebywania na zwolnieniu lekarskim). ZUS odmówił mi prawa do renty. Czy miał podstawy?
Tak
Pracownica nie nabędzie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, gdyż nie posiada co najmniej pięcioletniego okresu składkowego i nieskładkowego w ostatnim dziesięcioleciu.
Renta z tytułu niezdolności do pracy jest przyznawana osobie, która łącznie spełnia trzy warunki: jest niezdolna do pracy, udowodniła wymagany okres składkowy i nieskładkowy, jej niezdolność do pracy powstała w określonym przepisami okresie składkowym lub nieskładkowym lub w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Długość okresów składkowych i nieskładkowych zależy od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy. Gdy niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat, należy udowodnić pięć lat okresów składkowych i nieskładkowych, przy czym okres tych pięciu lat musi przypadać w ostatnim dziesięcioleciu przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Z uwagi, że w każdym z tych okresów posiada pani mniej niż pięć lat stażu, ZUS odmówił przyznania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 57 ust. 1, 58 ust. 1 i 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
REKLAMA