Gdy świadczenie emerytalne jest zaniżone
REKLAMA
REKLAMA
Od decyzji w sprawie przyznania świadczenia emerytalnego (rentowego lub innego) odwołanie należy skierować do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby starającej się o to świadczenie. Należy tego dokonać w ciągu 30 dni od dnia otrzymania decyzji ZUS. Odwołanie od decyzji administracyjnej zawsze należy złożyć na piśmie. Można je doręczyć osobiście lub wysłać pocztą, ale nie do sądu, a do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wydał tę decyzję. Pismo takie musi zawierać następujące informacje: do jakiego sądu jest kierowane, imię i nazwisko odwołującego się, jego dokładny adres zamieszkania, numer decyzji, jakiej odwołanie dotyczy. Należy również wskazać wraz z uzasadnieniem, dlaczego decyzja jest niekorzystna. Pismo musi zawierać odręczny podpis osoby, która nie zgadza się z rozstrzygnięciem ZUS.
REKLAMA
ZUS może w ciągu 30 dni od dnia złożenia odwołania zmienić lub uchylić swoją decyzję. Wtedy wydaje nową decyzję. Jeśli zadowala ona zainteresowaną osobę, to postępowanie na tym etapie kończy się. Jeżeli natomiast ZUS nie zmieni swojej decyzji (uważa ją bowiem za w pełni uzasadnioną), to ma obowiązek w ciągu 30 dni od złożenia odwołania przesłać sprawę do właściwego sądu wraz z aktami sprawy i uzasadnieniem odmowy zmiany decyzji.
Gdy w procesie sądowym ZUS jest reprezentowany przez radcę prawnego, może on złożyć w czasie procesu wniosek o zwrot kosztów zastępstwa procesowego. W razie przegranej sprawy osoba starająca się o emeryturę (która złożyła odwołanie od decyzji ZUS) musi liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych. Jednak ZUS bardzo rzadko wysyła radców prawnych na procesy. Najczęściej jego interesy reprezentują jego specjaliści. Wtedy nie ma mowy o dodatkowych kosztach dla osoby składającej odwołanie od decyzji. Termin na złożenie apelacji w przypadku wydania niekorzystnego wyroku upływa po 2 tygodniach od daty doręczenia orzeczenia sądu okręgowego wraz z uzasadnieniem. Jeżeli niedoszły emeryt (osoba składająca odwołanie) nie zażąda uzasadnienia wyroku w ciągu tygodnia od jego ogłoszenia, termin na wniesienie apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin żądania uzasadnienia. Osoba, która nie wygrała także w sądzie apelacyjnym, może wnieść skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Takie pismo musi być jednak sporządzone przez radcę prawnego lub adwokata. Sąd Najwyższy rozpatruje sprawę pod kątem błędnej interpretacji przepisów, jaka została zastosowana przez sądy w trakcie postępowania lub błędów proceduralnych.
Barbara Zabieglińska
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.