Chory członek rodziny - przyznanie zasiłku
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny. Za członków rodziny - jak stanowi ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn.zm.) - uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki. Należy jednak pamiętać o tym, że zgodnie z art. 33 ustawy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny.
Ponadto zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Powyższe stosuje się niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę innych członków rodziny wymagających opieki. Jednakże zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę choremu członkowi rodziny.
Przyznanie i wypłata zasiłku opiekuńczego następuje każdorazowo po złożeniu wypełnionego przez ubezpieczonego wniosku o uzyskanie zasiłku opiekuńczego. Ponadto, dowodem wymaganym do wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny jest zaświadczenie lekarskie, wystawione przez uprawnionego lekarza na druku ZUS ZLA. Fakt pozostawania z chorym członkiem rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym powinno się również udokumentować oświadczeniem.
Agnieszka Sulik
Podstawa prawna:
art. 32-35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn.zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.