Odszkodowanie dla sąsiadów lub gości

Edyta Dobrowolska
rozwiń więcej
Im bardziej aktywne życie prowadzimy, tym bardziej prawdopodobne jest, że wskutek nieostrożności lub niestaranności - i to nawet w zakresie trudnym do przewidzenia - staniemy się sprawcami wypadku, który narazi na szwank dobra innych osób. Ponosimy wówczas odpowiedzialność cywilną.
Z ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym mamy do czynienia od dawna w ramach ubezpieczeń mieszkań i domów. Daje ono znać o sobie np. wówczas, gdy w czasie naszej nieobecności w domu pęknie rura i woda zaleje sąsiadów. Wówczas naprawę szkód spowodowanych awarią pokrywa nasz ubezpieczyciel. Jednak obecnie taki zakres OC jest już niewystarczający. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują więc wykupienie dodatkowej, odrębnej polisy OC w życiu prywatnym.

Zakres ubezpieczenia

Ubezpieczenie takie chroni interesy majątkowe ubezpieczonego w sytuacji wyrządzenia szkody osobom trzecim w związku z wykonywaniem czynności w życiu prywatnym lub posiadanym mieniem. Ubezpieczyciel udziela ochrony ubezpieczeniowej osobie fizycznej, gdy w związku z wykonywaniem czynności w życiu prywatnym i posiadaniem mienia w następstwie czynu niedozwolonego jest zobowiązana do naprawienia szkody osobowej bądź rzeczowej wyrządzonej osobie trzeciej. Szkody rzeczowe dotyczą nieumyślnego zniszczenia mienia osoby trzeciej, np. ubrania, sprzętu plażowego itp. Szkody osobowe dotyczą nieumyślnego zranienia, uderzenia, potrącenia osoby trzeciej.

Dzięki polisie możemy uwolnić się od odpowiedzialności za skutki wszelkich czynności związanych z życiem prywatnym, z tym że w ramach polis oferowanych przez różne towarzystwa ten zakres jest mniejszy lub większy. Formalnie jest to skutkiem przyjętej przez określone towarzystwo definicji czynności życia prywatnego. Wszystkie szkody rzeczowe i osobowe, które wówczas powstaną, będą pokrywane z polisy. Istotnym przedmiotem ochrony powinny być też objęte czynności życia codziennego, np. robienie zakupów, spędzanie czasu wolnego, spotkania towarzyskie itp., a także posiadanie oswojonych zwierząt domowych trzymanych w domu i amatorskie uprawianie sportu.

Ważne!

Za czynności życia prywatnego uważa się prowadzenie gospodarstwa domowego, w tym użytkowanie mieszkania, domu, garażu na własne potrzeby

Polisa od dodatkowych ryzyk

Jednak taki zakres ubezpieczenia może być niewystarczający, gdy np. posiadamy szczególnie niebezpieczne psy albo broń palną w domu. W większości towarzystw ubezpieczeniowych na taką okoliczność trzeba wykupić dodatkową opcję. Również rozszerzenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za skutki czynności życia codziennego na miejsce naszego pobytu w czasie urlopu bardzo często wymaga zawarcia dodatkowych klauzul w umowie lub wykupienia dodatkowej polisy na czas wakacji. Ubezpieczenie w szerokim zakresie dotyczy bowiem tylko miejsca zamieszkania. Gdy więc wyjeżdżamy za granicę, to powinniśmy sprawdzić w umowie lub ogólnych warunkach ubezpieczenia, czy ubezpieczenie będzie nas tam chronić. Jeśli nie, jeszcze przed wyjazdem powinniśmy poszerzyć jego zakres.

JAK TO ZROBIĆ...

Wybieramy dobrą polisę OC

PROBLEM: Mamy dom, w którym trzymamy zwierzęta. Chcemy na przyszłość uniknąć konieczności wypłaty odszkodowania za wyrządzone szkody.

ROZWIĄZANIE: Sprawdzamy, czy w ramach posiadanego już ubezpieczenia domu, umowy o prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub innego produktu finansowego nie posiadamy już polisy ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Na powyższej podstawie ustalamy górną i dolną granicę szkód, które mogą być ewentualnie wyrządzone. Takie granice określimy w umowie ubezpieczenia, którą ostatecznie podpiszemy.

Analizujemy ofertę polis z zakresu OC w życiu prywatnym. Jeżeli mamy już inne ubezpieczenia, w pierwszej kolejności sprawdzamy, czy taka polisa nie może być dodatkową opcją do już zawartej umowy ubezpieczenia albo czy towarzystwo, z którym już zawarliśmy inne umowy ubezpieczenia, nie będzie skłonne w związku z tym udzielić nam zniżki w składce na odrębną polisę OC w życiu prywatnym. Wybieramy konkretne ubezpieczenie, pamiętając, by było ono nie tylko możliwie tanie, ale zawierało w ogólnych warunkach ubezpieczenia jak najkrótszą listę wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Infor.pl
Standardy z USA w polskich DPS-ach. Samorządy już wdrażają nową jakość opieki nad seniorami
18 wrz 2024

Zwiększenie kompetencji farmaceutów i dołączenie ich do zespołów terapeutycznych, dokładniejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu powszechnej opieki zdrowotnej. Takie zmiany w systemie opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach ze Stanów Zjednoczonych, wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce. 

Bezrobotni mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. I nie chodzi o zasiłek dla bezrobotnych [LISTA]
17 wrz 2024

Osoby bezrobotne, czy to z własnej woli, czy w wyniku zwolnienia, mogą liczyć na wsparcie państwa. Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy uprawnia do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a także innych świadczeń. Jakich?  Oto szczegóły. 

Emerytura Plus. Emeryci będą mogli zyskać nawet 30 tys. zł i to bez straty 13. emerytury
18 wrz 2024

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaproponowała wprowadzenie nowej zasady obliczania emerytur. Zgodnie z nią, nawet jeśli wysokość składek emerytalnych nie jest wysoka, to dłuższy okres pracy zawodowej powinien gwarantować emeryturę wyższą niż minimalna. Oto szczegóły. 

Czy konsument może pozwać firmę przed sąd swojego miejsca zamieszkania? Wyrok TSUE
18 wrz 2024

Konsument może pozwać przedsiębiorcę przed sąd swojego miejsca zamieszkania, jeśli tylko w sprawie występuje tzw. „element zagraniczny” - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). Zasadniczo swojego kontrahenta pozywa się przed sąd, w którym to on ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Zawody męskie i kobiecie. Jak kobiety i mężczyźni odnajdują się w nietypowych pracach?
18 wrz 2024

Zawody męskie i kobiece. Pomimo, że w zawodach zmaskulinizowanych jest coraz więcej mężczyzn, a w sfeminizowanych coraz częściej można znaleźć mężczyzn to wciąż obie płcie uważają, że łączy się to ze specyficznymi zadaniami, związanymi z treścią pracy jak i charakterem społecznym. Badania na ten temat przeprowadziła socjolożka z Uniwersytetu SWPS dr Olga Czeranowska. 

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.
18 wrz 2024

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025. Co z terminem na złożenie wniosków? Turnusy wyjazdowe, zajęcia opiekuńcze i zajęcia terapeutyczno-edukacyjne mają zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

Składki ZUS można opłacić w późniejszym terminie. ZUS nie naliczy odsetek za zwłokę
18 wrz 2024

Składki ZUS za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. będzie można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Ulga dotyczy przedsiębiorców z terenów objętych powodzią.

Rejestracja w przychodni nie odbiera telefonów albo odmawia przyjęcia chorego do lekarza ze względu na brak wolnych terminów? To łamanie praw pacjenta. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
18 wrz 2024

Sezon chorobowy w pełni, a próbując dodzwonić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nierzadko trzeba odczekać dobrych kilkanaście do kilkudziesięciu minut w długiej kolejce oczekujących osób, które również chcą zarejestrować się do lekarza. Jak już wreszcie uda się dodzwonić do rejestracji – często można usłyszeć w słuchawce, że w tym dniu lekarz nie ma już wolnych terminów i należy ponownie zgłosić się w dniu jutrzejszym. Takie postępowanie przychodni jest niezgodne z przepisami prawa. Co zrobić, jeżeli doświadczymy go na „własnej skórze”?

Renta wdowia: dlaczego wdowa lub wdowiec dostanie maksymalnie tylko 5705,13 zł. Kiedy i gdzie złożyć wniosek
18 wrz 2024

Wdowia renta to świadczenie wyczekiwane. Uchwalanie przepisów trwało i choć są już one opublikowane w Dzienniku Ustaw, to świadczenie wdowom i wdowcom ZUS zacznie wypłacać dopiero w połowie 2025 roku. A ponieważ spełnić trzeba określone w przepisach warunki - niektóre nie do końca sprawiedliwe - by nie spotkał zawód po złożeniu wniosku, warto czas wykorzystać na zaznajomienie się z przepisami.

pokaż więcej
Proszę czekać...