Zasady waloryzacji w następnych latach
REKLAMA
Jaki wskaźnik w przyszłości
Podwyżki mają odbywać się co roku w marcu. Ich wysokość zależy od wskaźnika waloryzacji, który uwzględnia:
- wzrost cen z poprzedniego roku (średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług ogółem lub, jeśli jest wyższy, ten wskaźnik dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów)
- tzw. zwiększenie, które nie może być niższe od 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.
Przyszłoroczna waloryzacja odbędzie się więc na podstawie tegorocznego wzrostu cen i płac. Ponieważ nie będzie już przerwy w podwyżkach, w przyszłym roku nie będzie też już drugiego wskaźnika waloryzacji. Wszystkie świadczenia zostaną podniesione o taką samą wartość.
Jaka podwyżka
Ministerstwo Finansów w ustawie budżetowej na ten rok zapisało, że średnioroczna inflacja (dla gospodarstw emerytów i rencistów) wyniesie w 2008 roku 102,4 proc. Jednak już dzisiaj można przyjąć (ze względu na szybszy niż zakładano wzrost cen), że będzie ona wyższa. Niektórzy eksperci wskazują, że może istotnie przekroczyć 3 proc. Można więc przyjąć, że wyniesie około 3 proc.
Z kolei wzrost realnych wynagrodzeń jest szacowany na ponad 5 proc. Według na przykład Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wzrost ten w tym roku wyniesie 5,1 proc.
Gdyby wzrost cen wyniósł więc 3 proc., a płac 5 proc. - przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji wyniesie co najmniej 4 proc. Uwzględni 3-proc. inflację oraz co najmniej piątą część 5-procentowego wzrostu płac (czyli 1 proc.). Łącznie wyniesie więc 4 proc.
W 2009 roku
świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o ok. 4 proc.
BARTOSZ MARCZUK
bartosz.marczuk@infor.pl
Podstawa prawna
Art. 89 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
REKLAMA