REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób Polacy mogą skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w Austrii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dominika Sikora
Dominika Sikora

REKLAMA

Aby uzyskać prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych na terenie Austrii, pracodawca musi zgłosić pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego w lokalnej kasie chorych.
Zgłoszenie pracownika jest możliwe po wypełnieniu przez niego specjalnego druku meldunkowego. W takiej sytuacji członkowie rodziny pracownika automatycznie zyskują prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą muszą one same zgłosić się do ubezpieczenia w rzemieślniczej kasie chorych. Na nich leży obowiązek opłacania składki zdrowotnej. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które chcą objąć ubezpieczeniem zdrowotnym także członków swojej rodziny, muszą w tym celu zawrzeć dodatkowe umowy z kasą chorych.

Ważna umowa

Osoba ubezpieczona może korzystać z opieki zdrowotnej w placówkach, które mają podpisane umowy z daną regionalną kasą chorych (Gebietskrankenkasse). Tam można też zapoznać się z listą placówek, które mają umowy z kasą i udzielają świadczeń bezpłatnie. Jeżeli pacjent powinien trafić do szpitala, to wcześniej musi on uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, które należy przedstawić podczas przyjęcia do placówki. W nagłych przypadkach, czyli pogorszenia stanu zdrowia (na przykład zatrucie, choroba, wypadek), można zwrócić się do publicznej placówki bez skierowania.

W takiej sytuacji także transport sanitarny jest bezpłatny.

Ile z własnej kieszeni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Austrii, podobnie jak w wielu innych krajach UE, obowiązuje zasada współpłacenia. Od pacjentów są pobierane drobne opłaty za niektóre usług medyczne. O zwrot części z nich pacjenci mogą ubiegać się u ubezpieczyciela.

REKLAMA

Za każdy dzień pobytu w szpitalu są pobierane opłaty między 10 a 15 euro. Pacjent nie jest nimi obciążany, jeżeli przebywa w szpitalu powyżej 28 dni w ciągu roku. Ubezpieczony zapłaci, jeżeli będzie chciał skorzystać z opieki ponadstandarodwej w szpitalu publicznym (czyli działającym na podstawie umowy z kasą chorych), a także w zakładzie prywatnym.

Również w przypadku leczenia stomatologicznego ubezpieczony musi liczyć się z dodatkowymi opłatami. Cenniki są ustalane dowolnie przez poszczególnych dentystów. Warto więc, zanim usługa będzie wykonana, zapytać o koszt świadczenia.

Pacjent zapłaci też za świadczenie, jeżeli skorzysta z porady lekarza, który nie posiada podpisanej umowy z kasą chorych. Wysokość honorarium jest ustalana indywidualnie.

Sprawdź lekarza

REKLAMA

Recepty na leki objęte refundacją wydaje lekarz, który ma podpisaną umowę z kasą chorych. Jeśli receptę wystawi lekarz bez kontraktu z ubezpieczycielem, to kasa chorych może uznać ją (ale nie musi) za równoważną z receptą wypisaną przez lekarza kontraktowego. W innym przypadku należy pokryć koszty leków. Pacjent ma prawo do ubiegania się zwrotu poniesionych kosztów do kwoty, którą pokrywa ubezpieczyciel.

W sytuacji gdy Polak pracuje i mieszka w Austrii, a nie jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, podlega austriackiemu prawu w tym zakresie. Jeżeli taka osoba na przykład planuje krótki pobyt w Polsce, musi wyrobić tzw. europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Uprawnia ona do skorzystania ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych podczas pobytu w innym państwie Unii Europejskiej.

Ważne!

Każda osoba objęta ubezpieczeniem zdrowotnym staje się posiadaczem zielonej karty ubezpieczenia z przypisanym numerem, która potwierdzi jego prawo do uzyskania bezpłatnych świadczeń zdrowotnych

PRZYDATNE ADRESY

Miejsce, gdzie w razie wątpliwości można uzyskać dodatkowe informacje:

Hauptverband der österreichischen Sozialversicherungsträger

Kundmanngasse 21

Postfach 600

A 1031 Wien, Austria

posteingang.allgemein@hvb. sozvers.at

Dominika Sikora

dominika.sikora@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA