Renta zamiast sumy ubezpieczenia
REKLAMA
Świadczenie zakładu ubezpieczeń polega w szczególności na zapłacie określonego odszkodowania za szkodę powstałą wskutek przewidzianego w umowie wypadku przy ubezpieczeniu majątkowym albo umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej przy ubezpieczeniu osobowym.
Trzeba jednak pamiętać, że do renty z umowy ubezpieczenia nie stosuje się przepisów kodeksu cywilnego o rencie.
Zgodnie z kodeksem przez umowę renty jedna ze stron zobowiązuje się względem drugiej do określonych świadczeń okresowych w pieniądzu lub w rzeczach oznaczonych tylko co do gatunku.
REKLAMA
Jeżeli nie oznaczono inaczej terminów płatności renty, rentę pieniężną należy płacić miesięcznie z góry, a rentę polegającą na świadczeniach w rzeczach oznaczonych tylko co do gatunku należy uiszczać w terminach wynikających z właściwości świadczenia i celu renty. Ponadto, jeżeli uprawniony dożył dnia płatności renty płatnej z góry, należy mu się całe świadczenie przypadające za dany okres. Renta płatna z dołu powinna być zapłacona za czas do dnia, w którym obowiązek ustał.
Natomiast w przypadku renty wynikającej z umowy ubezpieczenia strony tej umowy: ubezpieczający i ubezpieczyciel, a dodatkowo jeszcze ewentualnie ubezpieczony, mogą wszystkie jej warunku ustalić w sposób dowolny, z tym że ogólne zasady, na jakich można wykupić polisę na życie w formie renty, zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia ustalonych dla danego ubezpieczenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
ED
REKLAMA