Jak ubiegać się o zasiłek rodzinny w Holandii
REKLAMA
Osoby uprawnione otrzymują zasiłek rodzinny przeznaczony na wychowanie dziecka i opiekę nad nim do ukończenia przez nie 18 lat. Wypłacany jest po końcu każdego kwartału.
Jakie formalności
REKLAMA
Po zarejestrowaniu narodzin dziecka władze miasta automatycznie przesyłają dane rodziców i dziecka do banku ubezpieczeń społecznych (Social Insurance Bank - SVB Socjale Verzekeringsbank). SVB przesyła następnie do rodziców szczegółowe informacje o upoważnieniu rodziny do pobierania zasiłku.
Jeżeli rodzic nie mieszka na stałe w Holandii lub dopiero przeniósł się tam z rodziną, powinien zgłosić się do SVB i wypełnić odpowiedni formularz. SVB wymaga też zgłaszania zmian w sytuacji rodzinnej w ciągu czterech tygodni, nawet jeśli zostało to już zgłoszone do innych organizacji (na przykład władz miejskich). Należą do nich m.in. zwiększenie wydatków na wychowanie dziecka, jeśli przestaje ono mieszkać z rodzicami, czy przerwa w edukacji dziecka większa niż trzy miesiące spowodowana chorobą. Holenderski zasiłek jest też wypłacany (zgodnie z ogólną zasadą panująca w UE), jeśli dziecko mieszka w Polsce albo w innym kraju UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Ile wynosi zasiłek
REKLAMA
Wysokość zasiłku rodzinnego zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko oraz czy mieszka z rodzicem, czy też w innym miejscu. Dla dziecka w wieku 16 i 17 lat stosuje się odrębne kryteria. Stawka zasiłku uzależniona jest dla tych dzieci od tego, czy dziecko się uczy oraz jaki jest poziom dochodów w rodzinie. Wysokość stawki korygowana jest co sześć miesięcy. Jeśli dziecko zarabia własne pieniądze, na przykład podczas wakacyjnej pracy, wypłata zasiłku rodzinnego może być wstrzymana. Zależy to od wieku dziecka i wysokości jego zarobków.
Jeżeli natomiast dziecko nie ukończyło 16 lat i mieszka z rodzicami, nie ma żadnych ograniczeń co do wysokości zarobionych przez nie pieniędzy. W przypadku gdy dziecko w tym wieku nie mieszka z rodzicami lub gdy skończyło już 16 lat, granicą zarobku jest kwota 1,1 tys. euro netto. Na rodzicach spoczywa obowiązek informowania SVB o dodatkowych pieniądzach zarobionych przez dziecko, jeśli będzie to kwota przekraczająca 800 euro netto na kwartał (nie dotyczy to dziecka poniżej 16 lat mieszkającego z rodzicami).
Jeśli dziecko nie mieszka z rodzicami, możliwe jest również otrzymywanie zasiłku, niekiedy nawet podwojonego. Pojedyncza stawka przyznawana jest w przypadku, gdy rodzice wydają na wychowanie dziecka od 393 euro do 1042 euro na kwartał, a dziecko nie zarabia samodzielnie więcej niż 1691 euro netto na kwartał. W przerwie wakacyjnej to ostatnie ograniczenie wynosi 1,1 tys. euro netto. Podwojona stawka zasiłku należy się wówczas, gdy wydatki rodziców na dziecko przekraczają 1042 euro na kwartał. Dziecko nie może wtedy zarabiać więcej niż 1042 euro netto na kwartał. Obowiązuje przy tym to samo obostrzenie co do miesięcy letnich jak w przypadku pojedynczej stawki zasiłku. Uznaje się, że dziecko nie mieszka z rodzicami, jeśli nocuje u nich mniej niż cztery razy w tygodniu.
TERMINY PŁATNOŚCI
Zasiłek rodzinny wypłacany jest po zakończeniu kwartału:
• za I kwartał: ok. 5 kwietnia
• za II kwartał: ok. 5 lipca
• za III kwartał: ok. 5 października
• za IV kwartał: ok. 5 stycznia
PRZYDATNE ADRESY
• www.internationalezaken. szw.nl
• www.svb.nl
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Ile wynosi zasiłek
Norbert Banasiak
norbert.banasiak@infor.pl
REKLAMA