REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób Polak może leczyć się w Irlandii

Dominika Sikora
Dominika Sikora

REKLAMA

Przed pierwszą wizytą u lekarza rodzinnego Polak pracujący w Irlandii musi zarejestrować się w lokalnym Health Service Executive. Tam dostanie skierowanie do odpowiedniego lekarza.
Osoby pracujące w Irlandii oraz członkowie ich rodzin mają takie same prawo do darmowych lub częściowo odpłatnych usług medycznych, jak obywatele tego kraju. Nie dotyczy to osób poszukujących tam pracy.

 

Karta z Polski

Jeżeli wybieramy się do Irlandii, ale dopiero po przyjeździe zamierzamy szukać zatrudnienia, to przed wyjazdem trzeba złożyć w odpowiednim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające regularne opłacanie składki zdrowotnej. W przypadku osób na przykład bezrobotnych takie zaświadczenie wydaje urząd pracy, w którym dana osoba jest zarejestrowana. Karta najczęściej wydawana jest jeszcze tego samego dnia. Należy jednak pamiętać, że jest ona ważna przez dwa miesiące. Karta daje gwarancje, że zanim Polak znajdzie pracę w Irlandii, ma zapewniony dostęp do świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach, jak obywatele tego kraju.

Inaczej dla pracujących

REKLAMA

Aby skorzystać z publicznej służby zdrowia, należy zarejestrować się w lokalnym oddziale Health Service Executive (HSE), skąd pacjent jest kierowany do odpowiedniego lekarza działającego w ramach publicznego systemu lecznictwa (General Medical Services). Dzięki temu część świadczeń zdrowotnych należy się pacjentowi bezpłatnie. Należy pamiętać, że w momencie rejestracji w HSE należy przedstawić dokument potwierdzający zatrudnienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O ile wiele świadczeń w publicznym systemie ochrony zdrowia jest bezpłatnych, o tyle za skorzystanie z usług lekarza lub placówki medycznej działających prywatnie pacjent musi zapłacić z własnej kieszeni. W takiej sytuacji nie można ubiegać się o ewentualny zwrot poniesionych wydatków. Należy również pamiętać, że w Irlandii, jak w wielu innych krajach UE, obowiązuje zasada współpłacanie. Oznacza to, że za dostęp do podstawowych usług (np. wizyta u lekarz, wypisanie recepty) są pobierane drobne opłaty. Jeżeli na przykład pacjent zgłosi się do szpitala bez skierowania od HSE, to za udzielenie mu pomocy zapłaci 55 euro. Jedynie w sytuacji na przykład pogorszenia stanu zdrowia lub zagrożenia życia nie jest wymagane skierowanie. Świadczenia zdrowotne udzielane w państwowym oddziale szpitalnym są bezpłatne, z wyjątkiem leczenia skutków wypadków drogowych, którego koszty pokrywa sam pacjent. Opłaty są również pobierane za wypisanie leków, ale miesięcznie nie przekraczają one 85 euro.

Na bezpłatny dostęp do opieki medycznej mogą liczyć również młode mamy. HSE zapewnia darmową opiekę macierzyńską na okres ciąży oraz sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Opiekę tę zapewnia lekarz rodzinny.

Kolejki do lekarza

Należy pamiętać, że część lekarzy i placówek medycznych działa zarówno w publicznym, jak i prywatnym systemie lecznictwa. Warto więc, jeszcze przez rozpoczęciem leczenia, upewnić się, czy dana usługa będzie udzielona w ramach bezpłatnych świadczeń medycznych.

W Irlandii, podobnie jak w Polsce, dostęp do niektórych usług w publicznych placówkach ochrony zdrowia jest często utrudniony. Dlatego można skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Na terenie Irlandii są trzy wiodące firmy, które sprzedają polisy zdrowotne (Vhi Healthcare, BUPA, VIVAS Health).

GDZIE MOŻNA WYKUPIĆ DODATKOWE UBEZPIECZENIE

Vhi Healthcare - tel. 1850 44 44 (dla dzwoniących z Irlandii), 353 56 775 3200 (dla dzwoniących z zagranicy), www.vhihealthcare.ie

BUPA - tel. 353, 2121, www.bupaireland.ie

VIVAS Health - tel. 1850 717 717 (obsługa klienta), www.vivashealth.ie

WAŻNE ADRESY

Gdzie uzyskać informacje o zasadach leczenia w Irlandii:

The Health Service Executive - tel. 353 (0) 45 880400

DOMINIKA SIKORA

dominika.sikora@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA