REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emeryci na dorobku

Anna Stykowska

REKLAMA

Emeryci mogą dorabiać na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy o dzieło. Mogą również otworzyć własną działalność gospodarczą.

Wysokość świadczeń emerytalnych nie jest imponująca. Co prawda zdarzają się wyjątki, ale stanowią one potwierdzenie reguły. Dlatego coraz większa liczba emerytów podejmuje decyzje o podjęciu działalności zarobkowej. Nie jest to zresztą jedyny powód, dla którego podejmuje się tego typu decyzje. W Polsce na emeryturę przechodzą bowiem osoby w wieku, który pozwala im na pełną aktywność zawodową, zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę

Emeryci mają do wyboru wiele form, w jakich mogą podjąć tego typu aktywność, poczynając od umowy o pracę, przez umowę zlecenia, umowę o dzieło czy też założenie własnej działalności gospodarczej. Wybór każdej z tych form rodzi jednak określone konsekwencje finansowe, zwłaszcza pod kątem składek na ubezpieczenia społeczne.

Umowa o pracę

Niestety, jeżeli emeryt zdecyduje się na zawarcie umowy o pracę, musi liczyć się z tym, że z jego wynagrodzenia będą odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, w takiej samej wysokości jak u pozostałych pracowników. Bez znaczenia jest w tym przypadku, że emeryt jest już w istocie uprawniony do emerytury. Stąd też obowiązkowa będzie w tym przypadku zarówno składka emerytalna, rentowa, chorobowa, zdrowotna. Należy podkreślić, że składki te należą się od każdej zawartej umowy o pracę.

Umowa zlecenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oskładkowanie umowy zlecenia zależy od tego, czy emeryt nie pozostaje jednocześnie w stosunku pracy, a jeżeli tak - to z kim zawiera umowę zlecenia.

Jeżeli umowa zlecenia stanowi dla emeryta jedyny tytuł do ubezpieczenia, to podlega on:

- obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowym, zdrowotnemu oraz wypadkowemu, ale tylko w sytuacji gdy wykonywanie umowy będzie się odbywało w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy;

- dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu.

REKLAMA

Jeżeli emeryt zawarł dwie lub więcej umowy zlecenia, wówczas podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z pierwszej wykonywanej umowy, z drugiej ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne. Obowiązkowa jest wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli umowa zlecenia stanowi dla emeryta dodatkowe, obok umowy o pracę, źródło przychodu, to taka umowa nie podlega oskładkowaniu. Wyjątek od tej zasady stanowi sytuacja, w której emeryt zawiera umowę zlecenia z własnym pracodawcą lub też w ramach tej umowy będzie wykonywał czynności na rzecz swojego pracodawcy. W takim przypadku od umowy zlecenia trzeba opłacić wszystkie składki, tak jak przy umowie o pracę.

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło nie jest samoistnym tytułem do ubezpieczeń. Emeryt wykonujący taką umowę nie podlega więc ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Nie należy go również zgłaszać do ubezpieczeń. Umowa o dzieło może stanowić tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznym i zdrowotnemu tylko w sytuacji, gdy umowa o dzieło zostanie przez emeryta zawarta z własnym pracodawcą. W takiej sytuacji przychód z tej umowy podlega składkom i powinien być traktowany jak przychód osiągnięty ze stosunku pracy, a nie z umowy o dzieło. Składki na ubezpieczenia społeczne należy naliczyć od sumy przychodów z umowy o pracę i umowy o dzieło.

Własna działalność

Emeryt, który prowadzi działalność gospodarczą, z działalności tej podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Obowiązkowe jest natomiast ubezpieczenie zdrowotne.

Od 1 stycznia 2008 r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, będą podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności do czasu ustalenia prawa do emerytury.

Ile może dorobić emeryt?

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna) mogą dorabiać do swoich świadczeń bez żadnych ograniczeń. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób pobierających wcześniejsze emerytury. Tu obowiązuje limit przychodów, w zależności od ich wysokości będziemy mieli do czynienia z zawieszeniem lub zmniejszeniem świadczeń emerytalnych.

Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń emerytalnych wpływa przychód osiągany z tytułu:

- wykonywania pracy w ramach stosunku pracy,

- wykonywania pracy nakładczej na podstawie umowy o pracę nakładczą,

- wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,

- wykonywania umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,

- wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu, umowy o dzieło, jeżeli została zawarta z pracodawcą, z którym równocześnie pozostaje się w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje się pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje się w stosunku pracy,

- prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych oraz współpracy przy jej wykonywaniu,

- wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych,

- odpłatnego świadczenia pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,

- pobierania stypendium sportowego,

- służby pełnionej w tzw. służbach mundurowych.

REKLAMA

Zmniejszenie wysokości emerytury powoduje osiągnięcie przychodu w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130% tego wynagrodzenia. Zawieszenie prawa do emerytury powoduje osiąganie przychodu w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Co skłoniło Panią do przejścia na wcześniejszą emeryturę, a następnie podjęcia dodatkowego zatrudnienia - o zdanie zapytaliśmy Panią Grażynę Legucką - aktywną zawodowo emerytkę.

- W moim przypadku było to konsekwencją reorganizacji pracy w firmie, w której byłam zatrudniona. Wcześniejsza emerytura ma plusy i minusy. Pozytywne jest na pewno to, że kobieta jeszcze w pełni sił witalnych może prowadzić aktywny tryb życia pozazawodowego i swobodnie realizować swoje zainteresowania. Minusem jest natomiast to, że wcześniejsze zakończenie pracy zawodowej znacznie obniża wymiar emerytury. Jednak rekompensatą może być możliwość pracy na umowę zlecenia czy o dzieło, co pozwala wyrównać niedobory finansowe. Praca na umowę o dzieło daje mi pewne poczucie stabilności, choć nie są to duże kwoty. Poza tym mam stały kontakt z ludźmi, uczestniczę w zwyczajowych imprezach firmowych, np. spotkaniach integracyjnych, wycieczkach. Jest to miły sposób spędzania czasu zaproponowany współpracownikom przez zleceniodawcę.

Anna Stykowska

aplikant adwokacki

 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA