REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emeryci na dorobku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Stykowska

REKLAMA

Emeryci mogą dorabiać na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy o dzieło. Mogą również otworzyć własną działalność gospodarczą.

Wysokość świadczeń emerytalnych nie jest imponująca. Co prawda zdarzają się wyjątki, ale stanowią one potwierdzenie reguły. Dlatego coraz większa liczba emerytów podejmuje decyzje o podjęciu działalności zarobkowej. Nie jest to zresztą jedyny powód, dla którego podejmuje się tego typu decyzje. W Polsce na emeryturę przechodzą bowiem osoby w wieku, który pozwala im na pełną aktywność zawodową, zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę

Emeryci mają do wyboru wiele form, w jakich mogą podjąć tego typu aktywność, poczynając od umowy o pracę, przez umowę zlecenia, umowę o dzieło czy też założenie własnej działalności gospodarczej. Wybór każdej z tych form rodzi jednak określone konsekwencje finansowe, zwłaszcza pod kątem składek na ubezpieczenia społeczne.

Umowa o pracę

Niestety, jeżeli emeryt zdecyduje się na zawarcie umowy o pracę, musi liczyć się z tym, że z jego wynagrodzenia będą odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, w takiej samej wysokości jak u pozostałych pracowników. Bez znaczenia jest w tym przypadku, że emeryt jest już w istocie uprawniony do emerytury. Stąd też obowiązkowa będzie w tym przypadku zarówno składka emerytalna, rentowa, chorobowa, zdrowotna. Należy podkreślić, że składki te należą się od każdej zawartej umowy o pracę.

Umowa zlecenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oskładkowanie umowy zlecenia zależy od tego, czy emeryt nie pozostaje jednocześnie w stosunku pracy, a jeżeli tak - to z kim zawiera umowę zlecenia.

Jeżeli umowa zlecenia stanowi dla emeryta jedyny tytuł do ubezpieczenia, to podlega on:

- obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowym, zdrowotnemu oraz wypadkowemu, ale tylko w sytuacji gdy wykonywanie umowy będzie się odbywało w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy;

- dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu.

REKLAMA

Jeżeli emeryt zawarł dwie lub więcej umowy zlecenia, wówczas podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z pierwszej wykonywanej umowy, z drugiej ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne. Obowiązkowa jest wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli umowa zlecenia stanowi dla emeryta dodatkowe, obok umowy o pracę, źródło przychodu, to taka umowa nie podlega oskładkowaniu. Wyjątek od tej zasady stanowi sytuacja, w której emeryt zawiera umowę zlecenia z własnym pracodawcą lub też w ramach tej umowy będzie wykonywał czynności na rzecz swojego pracodawcy. W takim przypadku od umowy zlecenia trzeba opłacić wszystkie składki, tak jak przy umowie o pracę.

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło nie jest samoistnym tytułem do ubezpieczeń. Emeryt wykonujący taką umowę nie podlega więc ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Nie należy go również zgłaszać do ubezpieczeń. Umowa o dzieło może stanowić tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznym i zdrowotnemu tylko w sytuacji, gdy umowa o dzieło zostanie przez emeryta zawarta z własnym pracodawcą. W takiej sytuacji przychód z tej umowy podlega składkom i powinien być traktowany jak przychód osiągnięty ze stosunku pracy, a nie z umowy o dzieło. Składki na ubezpieczenia społeczne należy naliczyć od sumy przychodów z umowy o pracę i umowy o dzieło.

Własna działalność

Emeryt, który prowadzi działalność gospodarczą, z działalności tej podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Obowiązkowe jest natomiast ubezpieczenie zdrowotne.

Od 1 stycznia 2008 r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, będą podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności do czasu ustalenia prawa do emerytury.

Ile może dorobić emeryt?

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna) mogą dorabiać do swoich świadczeń bez żadnych ograniczeń. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób pobierających wcześniejsze emerytury. Tu obowiązuje limit przychodów, w zależności od ich wysokości będziemy mieli do czynienia z zawieszeniem lub zmniejszeniem świadczeń emerytalnych.

Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń emerytalnych wpływa przychód osiągany z tytułu:

- wykonywania pracy w ramach stosunku pracy,

- wykonywania pracy nakładczej na podstawie umowy o pracę nakładczą,

- wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,

- wykonywania umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,

- wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu, umowy o dzieło, jeżeli została zawarta z pracodawcą, z którym równocześnie pozostaje się w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje się pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje się w stosunku pracy,

- prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych oraz współpracy przy jej wykonywaniu,

- wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych,

- odpłatnego świadczenia pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,

- pobierania stypendium sportowego,

- służby pełnionej w tzw. służbach mundurowych.

REKLAMA

Zmniejszenie wysokości emerytury powoduje osiągnięcie przychodu w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130% tego wynagrodzenia. Zawieszenie prawa do emerytury powoduje osiąganie przychodu w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Co skłoniło Panią do przejścia na wcześniejszą emeryturę, a następnie podjęcia dodatkowego zatrudnienia - o zdanie zapytaliśmy Panią Grażynę Legucką - aktywną zawodowo emerytkę.

- W moim przypadku było to konsekwencją reorganizacji pracy w firmie, w której byłam zatrudniona. Wcześniejsza emerytura ma plusy i minusy. Pozytywne jest na pewno to, że kobieta jeszcze w pełni sił witalnych może prowadzić aktywny tryb życia pozazawodowego i swobodnie realizować swoje zainteresowania. Minusem jest natomiast to, że wcześniejsze zakończenie pracy zawodowej znacznie obniża wymiar emerytury. Jednak rekompensatą może być możliwość pracy na umowę zlecenia czy o dzieło, co pozwala wyrównać niedobory finansowe. Praca na umowę o dzieło daje mi pewne poczucie stabilności, choć nie są to duże kwoty. Poza tym mam stały kontakt z ludźmi, uczestniczę w zwyczajowych imprezach firmowych, np. spotkaniach integracyjnych, wycieczkach. Jest to miły sposób spędzania czasu zaproponowany współpracownikom przez zleceniodawcę.

Anna Stykowska

aplikant adwokacki

 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA