Zaległe świadczenia odbierze rodzina

Marzena Kułaga
rozwiń więcej
Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika w równych częściach na jego małżonka i inne uprawnione do renty rodzinnej osoby.
Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. W takiej sytuacji prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po zmarłym pracowniku na małżonka oraz inne osoby, które spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej według przepisów o emeryturach i rentach z FUS. Wynika to z art. 631 kodeksu pracy.

 

Powyższy przepis ma na celu uproszczenie dochodzenia świadczeń majątkowych przez osoby bliskie zmarłego pracownika. Nie muszą one bowiem czekać na sądowe stwierdzenie nabycia spadku, ale mogą od razu domagać się od pracodawcy wypłaty świadczeń należnych zmarłemu pracownikowi. Będą to m.in. niewypłacone wynagrodzenie za pracę (wraz ze wszystkimi dodatkowymi składnikami, tj. premia, nagroda), ekwiwalent za niewykorzystany urlop (w wymiarze proporcjonalnym do czasu przepracowanego w roku, w którym nastąpiła śmierć pracownika), dodatki wyrównawcze czy też np. odszkodowanie za przedmioty zniszczone lub uszkodzone w wyniku wypadku przy pracy.

Do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny:

l dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;

l przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej;

l rodzice.

Najczęściej do renty rodzinnej uprawnione są osoby wymienione w dwóch pierwszych punktach. Jakie warunki muszą spełnić, wymieniliśmy w tabeli. Podkreślić trzeba, że wymienieni nie muszą pobierać renty rodzinnej, ale muszą spełnić warunki do jej otrzymania.

Małżonek bez warunków

Uprzywilejowaną osobą bliską zmarłego pracownika jest jego małżonek. On jako jedyny nie musi spełniać żadnych dodatkowych warunków, aby mogły na niego przejść prawa majątkowe ze stosunku pracy zmarłego.

Sprawą nieuregulowaną wprost w przepisach jest sytuacja małżonka rozwiedzionego. Wydaje się, że powinien być on traktowany przy ocenie, czy przechodzą na niego prawa majątkowe ze stosunku pracy, jak inna osoba uprawniona do renty rodzinnej, czyli musi spełniać warunki wymienione w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Zatem musi on mieć w dniu śmierci byłego małżonka prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową oraz spełniać jeden z warunków:

l osiągnąć w chwili śmierci 50 lat albo być osobą niezdolną do pracy,

l wychowywać co najmniej jedno dziecko, wnuka lub rodzeństwo uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat,

l sprawować pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,

l osiągnąć 50 lat lub stać się niezdolnym do pracy po śmierci pracownika, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych wyżej.

Kiedy dziedziczą spadkobiercy

Z kodeku pracy wynika, że prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika na wszystkie uprawnione, wyżej wymienione osoby w częściach równych. Nie ma tu zatem znaczenia stopień pokrewieństwa. Jeżeli po zmarłym pracowniku zostałaby tylko jedna uprawniona osoba, wówczas całość praw majątkowych przechodzi na tę osobę.

Gdyby okazało się, że zmarły nie miał małżonka ani żaden członek rodziny nie spełnia wymienionych powyżej warunków, wówczas prawa majątkowe wchodzą do spadku i podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych - zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej

PRZYKŁAD: PRAWA MAJĄTKOWE ZE STOSUNKU PRACY

Jacek N. ma dwadzieścia lat i jest studentem drugiego roku politechniki. Jego ojciec zmarł nagle w trakcie wykonywania pracy i nie pozostawił po sobie testamentu. W tej sytuacji wystąpi zatem dziedziczenie ustawowe. Jacek N. odrzucił spadek. Z uwagi, że Jacek N. spełnia warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej (od dzieci, które ukończyły 16 lat wymaga się kontynuowania nauki) przejdą na niego prawa majątkowe ze stosunku pracy. Fakt odrzucenia spadku nie ma wpływu na nabycie prawa do renty rodzinnej i praw majątkowych z umowy o pracę ojca.

Ważne!

Na małżonka pracownika i inne osoby uprawnione do renty rodzinnej po nim przechodzą prawa majątkowe ze stosunku pracy. Długi wobec pracodawcy wchodzą natomiast do spadku.

MARZENA KUŁAGA

Podstawa prawna

l Art. 631 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

l Art. 68 - 71 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...