REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaległe świadczenia odbierze rodzina

Marzena Kułaga

REKLAMA

Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika w równych częściach na jego małżonka i inne uprawnione do renty rodzinnej osoby.
Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. W takiej sytuacji prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po zmarłym pracowniku na małżonka oraz inne osoby, które spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej według przepisów o emeryturach i rentach z FUS. Wynika to z art. 631 kodeksu pracy.

 

Powyższy przepis ma na celu uproszczenie dochodzenia świadczeń majątkowych przez osoby bliskie zmarłego pracownika. Nie muszą one bowiem czekać na sądowe stwierdzenie nabycia spadku, ale mogą od razu domagać się od pracodawcy wypłaty świadczeń należnych zmarłemu pracownikowi. Będą to m.in. niewypłacone wynagrodzenie za pracę (wraz ze wszystkimi dodatkowymi składnikami, tj. premia, nagroda), ekwiwalent za niewykorzystany urlop (w wymiarze proporcjonalnym do czasu przepracowanego w roku, w którym nastąpiła śmierć pracownika), dodatki wyrównawcze czy też np. odszkodowanie za przedmioty zniszczone lub uszkodzone w wyniku wypadku przy pracy.

Do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny:

l dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;

l przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

l rodzice.

Najczęściej do renty rodzinnej uprawnione są osoby wymienione w dwóch pierwszych punktach. Jakie warunki muszą spełnić, wymieniliśmy w tabeli. Podkreślić trzeba, że wymienieni nie muszą pobierać renty rodzinnej, ale muszą spełnić warunki do jej otrzymania.

Małżonek bez warunków

Uprzywilejowaną osobą bliską zmarłego pracownika jest jego małżonek. On jako jedyny nie musi spełniać żadnych dodatkowych warunków, aby mogły na niego przejść prawa majątkowe ze stosunku pracy zmarłego.

Sprawą nieuregulowaną wprost w przepisach jest sytuacja małżonka rozwiedzionego. Wydaje się, że powinien być on traktowany przy ocenie, czy przechodzą na niego prawa majątkowe ze stosunku pracy, jak inna osoba uprawniona do renty rodzinnej, czyli musi spełniać warunki wymienione w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Zatem musi on mieć w dniu śmierci byłego małżonka prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową oraz spełniać jeden z warunków:

l osiągnąć w chwili śmierci 50 lat albo być osobą niezdolną do pracy,

l wychowywać co najmniej jedno dziecko, wnuka lub rodzeństwo uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat,

l sprawować pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,

l osiągnąć 50 lat lub stać się niezdolnym do pracy po śmierci pracownika, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych wyżej.

Kiedy dziedziczą spadkobiercy

REKLAMA

Z kodeku pracy wynika, że prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika na wszystkie uprawnione, wyżej wymienione osoby w częściach równych. Nie ma tu zatem znaczenia stopień pokrewieństwa. Jeżeli po zmarłym pracowniku zostałaby tylko jedna uprawniona osoba, wówczas całość praw majątkowych przechodzi na tę osobę.

Gdyby okazało się, że zmarły nie miał małżonka ani żaden członek rodziny nie spełnia wymienionych powyżej warunków, wówczas prawa majątkowe wchodzą do spadku i podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych - zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej

PRZYKŁAD: PRAWA MAJĄTKOWE ZE STOSUNKU PRACY

Jacek N. ma dwadzieścia lat i jest studentem drugiego roku politechniki. Jego ojciec zmarł nagle w trakcie wykonywania pracy i nie pozostawił po sobie testamentu. W tej sytuacji wystąpi zatem dziedziczenie ustawowe. Jacek N. odrzucił spadek. Z uwagi, że Jacek N. spełnia warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej (od dzieci, które ukończyły 16 lat wymaga się kontynuowania nauki) przejdą na niego prawa majątkowe ze stosunku pracy. Fakt odrzucenia spadku nie ma wpływu na nabycie prawa do renty rodzinnej i praw majątkowych z umowy o pracę ojca.

Ważne!

Na małżonka pracownika i inne osoby uprawnione do renty rodzinnej po nim przechodzą prawa majątkowe ze stosunku pracy. Długi wobec pracodawcy wchodzą natomiast do spadku.

MARZENA KUŁAGA

Podstawa prawna

l Art. 631 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

l Art. 68 - 71 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA