REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezrobotnego ubezpiecza rodzina lub urząd pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Jarosik

REKLAMA

Urząd pracy opłaca składkę zdrowotną za osobę bezrobotną tylko wówczas, gdy nie może jej zgłosić do ubezpieczenia członek jej rodziny.

Osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych oraz absolwenci pobierający stypendium, w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego, na które zostali skierowani przez powiatowy urząd pracy, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Za bezrobotnych pobierających stypendium opłacane są także obowiązkowo składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Bezrobotni podlegają wymienionym ubezpieczeniom od dnia nabycia prawa do zasiłku lub stypendium do dnia utraty prawa do tych świadczeń. Składki na ubezpieczenia są naliczane i opłacane od kwoty pobieranego zasiłku lub stypendium. Płatnikiem składek na ubezpieczenia jest powiatowy urząd pracy, który finansuje należne za te osoby składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe (w stosunku do absolwentów).

Trzeba zapamiętać, że za okres pozostawania bez pracy, za który osoba bezrobotna nie otrzymuje zasiłku lub stypendium, nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Ubezpieczenie zdrowotne osoby bezrobotnej nie zależy od tego, czy ma ona prawo do zasiłku czy też nie. Obowiązek ubezpieczenia powstaje bowiem z dniem uzyskania statusu bezrobotnego, a wygasa z dniem jego utraty. Jednak w sytuacji gdy osoba bezrobotna spełnia jednocześnie warunki do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny, jest z tego tytułu zgłaszana do ubezpieczenia.

Ubezpieczenie zdrowotne

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota odpowiadająca wysokości pobieranego zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium, a w przypadku niepobierania tych świadczeń kwota odpowiadająca 70 proc. wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych. Od 1 stycznia 2008 r. podstawa ta będzie wynosiła 80 proc. kwoty świadczenia pielęgnacyjnego.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne za bezrobotnego pobierającego zasiłek lub stypendium jest pobierana z jego dochodu przez powiatowy urząd pracy.

Dokumenty zgłoszeniowe

Osoby bezrobotne, które podlegają ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i zdrowotnemu, zgłaszane są do nich na formularzu ZUS ZUA. Gdy nie mają prawa do zasiłku, należy je zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZZA. Oczywiście osoba bezrobotna, która przestała podlegać ubezpieczeniom, powinna zostać z nich wyrejestrowana. Osoby bezrobotne zgłaszane są do ubezpieczeń z następującym kodem tytułu do ubezpieczeń:

l 09 10 xx - osoba bezrobotna pobierająca zasiłek dla bezrobotnych,

l 09 11 xx - osoba bezrobotna niepobierająca zasiłku dla bezrobotnych,

l 09 20 xx - osoba pobierająca stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, na które została skierowana przez powiatowy urząd pracy lub inny niż powiatowy urząd pracy podmiot kierujący.

Dokumenty rozliczeniowe

Za bezrobotnych z prawem do zasiłku oraz absolwentów pobierających stypendium należne składki są wykazywane w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA, natomiast za ubezpieczonych podlegających tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu - w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RZA.

Gdy podstawę wymiaru składek stanowi kwota wypłaconego zasiłku lub stypendium, a za niektóre miesiące, mimo podlegania ubezpieczeniom nie nastąpiła wypłata świadczenia, należy złożyć imienny raport miesięczny ZUS RCA zerowy.

Jeżeli wypłata zasiłku lub stypendium jest dokonywana w następnym miesiącu po wyrejestrowaniu z ubezpieczeń z danym kodem (09 10 xx, 09 20 xx), należy sporządzać rozliczenie należnych składek na ubezpieczenia w raporcie rozliczeniowym ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 30 00 xx.

Komplet dokumentów rozliczeniowych składany za osoby bezrobotne oznaczony jest numerami od 51 do 69 (gdzie 51 oznacza pierwszy komplet dokumentów rozliczeniowych złożony za dany miesiąc, a numery od 52 do 69 - kolejno złożone za dany miesiąc komplety dokumentów rozliczeniowych korygujących).

PRZYKŁAD:

ZGŁOSZENIE CZŁONKA RODZINY

Marek K. jest zarejestrowany jako osoba bezrobotna. Jego żona jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. W takiej sytuacji żona powinna zgłosić Marka K. do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Zwolni to urząd pracy z obowiązku opłacania składki zdrowotnej za bezrobotnego Marka K.

 

MICHAŁ JAROSIK

gp@infor.pl

 

PODSTAWA PRAWNA

Art. 6 ust. 1 pkt 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Art. 66 ust. 1 pkt 24, ust. 2, art. 81 ust. 8 pkt 5, art. 85 ust. 6, art. 86 ust. 1 pkt 9 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA