REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczyć się czy nie

Anna Stykowska

REKLAMA

Przystępując do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ubezpieczony zyskuje prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego.
Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.) obok obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego przewidziała również możliwość dobrowolnego przystąpienia do tego ubezpieczenia dla tych grup ubezpieczonych, którzy takiego obowiązku nie mają. Nie oznacza to jednak, że te wszystkie osoby, które nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, obowiązkowo mogą przystąpić do niego dobrowolnie.
Katalog takich osób został bowiem ściśle określony w ww. ustawie.
Stąd też prawo do dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego mają osoby:
• wykonujące pracę nakładczą,
• wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,
• prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
• wykonujące odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
• duchowne.
Warunki
Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje zawsze na wniosek zainteresowanego.
Warunkiem przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego jest podleganie z wymienionych wyżej tytułów ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Konsekwencje
Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego wiąże się z wieloma korzyściami dla ubezpieczonego.
Osoba, która przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego po pierwsze w razie choroby będzie miała prawo do zasiłku chorobowego, a po upływie okresu zasiłkowego może też otrzymać świadczenie rehabilitacyjne. Po drugie w razie urodzenia dziecka będzie otrzymywała zasiłek macierzyński.
Osoba, która przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ma prawo także do zasiłku opiekuńczego.
Uprawnienie to jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2007 r. (sygn. akt P 45/06), w którym orzeczono, że art. 32 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w części, w jakiej zawiera słowo „obowiązkowo”, jest niezgodny z art. 2 i art. 32 ust. 1 konstytucji.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że osoby objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym (tj. m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą i zleceniobiorcy) mają prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat oraz innym chorym członkiem rodziny.
Niestety fakt przystąpienia do ubezpieczeń wiąże się nieodzownie z obowiązkiem opłacania składki na to ubezpieczenie, która jest finansowana przez samego ubezpieczonego.
Wysokość składki
Składka na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe stanowi:
• dla pracowników, osób wykonujących pracę nakładczą, funkcjonariuszy Służby Celnej, zleceniobiorców, którym w umowie agencyjnej lub w umowie zlecenia albo w innej umowie o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy zlecenia, określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie – przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu: zatrudnienia w ramach stosunku pracy, pracy nakładczej, służby, umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.
• dla osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących – zadeklarowana kwota nie niższa niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale,
• dla żołnierzy odbywających nadterminową służbę wojskową – kwota uposażenia,
• dla osób pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego – kwota zasiłku macierzyńskiego.
Przy czym w przypadku ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać miesięcznie 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
Podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oblicza się bez stosowania ograniczenia do tzw. rocznej podstawy wymiaru składek (do kwoty 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy).
Przystąpienie do ubezpieczenia
Objęcie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak, niż od dnia, w którym wniosek został złożony. Wniosek o objęcie ubezpieczeniem jest przekazywany do ZUS na formularzu ZUS ZUA.
Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku tylko wówczas, gdy zgłoszenie do ubezpieczeń zostanie dokonane w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń.
Prawo do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, osoba podlegająca dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu nabywa po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do tego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.
Zasiłek opiekuńczy i zasiłek macierzyński przysługuje bez wymaganego okresu ubezpieczenia tzw. okresu wyczekiwania.
Bez okresu wyczekiwania (od pierwszego dnia ubezpieczenia) zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje również:
• absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
• ubezpieczonym, których niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
• posłom i senatorom, którzy przystąpią do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.
Ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia ustania tytułu, z którego dana osoba podlegała ubezpieczeniom, lub od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tego ubezpieczenia, nie wcześniej jednak, niż od dnia, w którym wniosek został złożony. Należy pamiętać, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ubezpieczenie chorobowe ustaje również od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie.
Anna Stykowska

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA