Szkodliwe leki mają zniknąć z rynku
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni w przypadku stwierdzenia niepożądanego działania leku będą mieli obowiązek niezwłocznego poinformowania o tym prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Rozwiązanie to przewiduje przyjęty przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy - Prawo farmaceutyczne.
REKLAMA
W projekcie proponuje się także, aby informacje o zagrożeniach spowodowanych przez środki medyczne otrzymywali także producenci danego leku. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych uzyska prawo uruchomienia szybkiej procedury zmiany tzw. Charakterystyki Produktu Leczniczego. W sytuacji gdy działanie leku będzie wywoływało ciężkie, niepożądane skutki, to wówczas główny inspektor farmaceutyczny, na wniosek prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, będzie mógł wydać decyzję o czasowym zakazie wprowadzania leku do obrotu, wstrzymaniu obrotu tym produktem lub o jego wycofaniu z obrotu.
Zmiany, które w prawie farmaceutycznym proponuje Ministerstwo Zdrowia, mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych. Dlatego przewidziano, aby minister zdrowia oraz główny inspektor farmaceutyczny mogli zażądać od przedsiębiorcy - np. producenta - przekazania danych o wielkości sprzedaży leku.
Inną propozycją zmian w prawie farmaceutycznym zajmował się Komitet Stały Rady Ministrów. Resort zdrowia przygotował zmiany, które doprecyzowują zasadę, iż jeden podmiot gospodarczy nie będzie mógł mieć więcej niż 1 proc. aptek na terenie danego województwa. Ponadto MZ chce sztywnych marż na leki, po to, aby ujednolicić ceny tych produktów w kraju.
Łukasz Kuligowski
Podstawa prawna Ustawa z 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz.U. Nr 53, poz. 533 z późn. zm.).
REKLAMA