REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O przyznaniu dodatku pielęgnacyjnego decyduje ZUS

Ryszard Sadlik
Ryszard Sadlik

REKLAMA

Emeryci i renciści, którzy ukończyli 75 lat lub wymagają opieki innych osób, mają prawo do dodatku pielęgnacyjnego. Wynosi on 153,19 zł miesięcznie.

 

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobom posiadającym prawo do emerytury lub renty, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji lub ukończyły 75 lat. Wyjątek od tej zasady dotyczy jedynie osób uprawnionych do renty lub emerytury przebywających w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. Tym osobom bowiem dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywają poza placówką przez więcej niż dwa tygodnie w miesiącu.

 


Niezdolność do pracy

Niezdolna do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Całkowicie niezdolna do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto też zaznaczyć, że przy ocenie stopnia i przewidywanego okresu niezdolności do pra-cy oraz rokowania co do odzyskania zdolności do pracy uwzględnia się stopień naruszenia sprawności organizmu oraz możliwości przywrócenia niezbędnej sprawności w drodze leczenia i rehabilitacji. Brana jest też pod uwagę możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy, a także celowość przekwalifikowania zawodowego, przy uwzględnieniu rodzaju i charakteru dotychczas wykonywanej pracy, poziomu wykształcenia, wieku i predyspozycji psychofizycznych danej osoby.


Samodzielna egzystencja

REKLAMA

Niezdolność do samodzielnej egzystencji została natomiast zdefiniowana jako spowodowana naruszeniem sprawności organizmu konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy drugiej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Trzeba jednak odróżnić opiekę, oznaczającą pielęgnację, czyli zapewnienie ubezpieczonemu możliwości poruszania się, odżywiania, zaspokajania potrzeb fizjologicznych, utrzymywania higieny osobistej itp. od pomocy w załatwianiu elementarnych spraw życia codziennego, takich jak robienie zakupów, uiszczanie opłat, składanie wizyt u lekarza.

Wszystkie te czynniki łącznie wyczerpują treść terminu niezdolność do samodzielnej egzystencji. Podobnie też wypowiadał się Sąd Apelacyjny w Katowicach w uzasadnieniu wyroku z 21 lutego 2002 r. (III AUa 1333/01, OSA 2003/7/28). Natomiast w wyroku z 27 kwietnia 2000 r. (III AUa 190/00, OSA 2001/12/44) SA w Katowicach stwierdził, że do czynności zabezpieczających samodzielną egzystencję człowieka nie należą wyłącznie tzw. czynności samoobsługi jak mycie się, ubieranie, samodzielne jedzenie posiłków, ale również nabywanie żywności, przyniesienie jej do domu, ogrzewanie mieszkania, przynoszenie w tym celu wiader z węglem, podstawowe prace porządkowe niewymagające wysiłku fizycznego i prac na wysokości.

Dla uzyskania prawa do dodatku pielęgnacyjnego trzeba w razie sporu udowodnić, że ze względu na stan zdrowia niezbędna jest pomoc i opieka innej osoby, że konieczność pomocy i opieki ma charakter stały lub długotrwały oraz że ta pomoc i opieka dotyczy podstawowych potrzeb życiowych.


Rola lekarza orzecznika

W praktyce oceny stanu zdrowia danej osoby dokonuje lekarz orzecznik ZUS, który w swoim orzeczeniu stwierdza, czy jest ona całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS istnieje możliwość wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS.


Odwołanie do sądu

W oparciu o orzeczenie lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ZUS wydaje decyzję, w której przyznaje lub odmawia prawa do dodatku pielęgnacyjnego. Od tej decyzji osoba niezadowolona z rozstrzygnięcia ZUS może złożyć w terminie miesiąca odwołanie do sądu ubezpieczeń społecznych. Sąd rozstrzygając tego rodzaju sprawy zwykle korzysta z pomocy biegłych sądowych - lekarzy, którzy po zapoznaniu się z dokumentacją lekarską oraz po zbadaniu osoby ubiegającej się o dodatek wydają opinię dotyczącą jej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji. Istotne jest przy tym, że osoba odwołująca się do sądu jest w zasadzie zwolniona od ponoszenia kosztów sądowych, czyli nie ponosi kosztów opinii lekarskiej również w razie oddalenia jej odwołania.


PRZYKŁAD: ODMOWA WYPŁATY DODATKU

Jolanta J. cierpiała na migrenoepilepsję. Schorzenie to powodowało okresową całkowitą niezdolność do pracy. Pomimo występujących dolegliwości była ona jednak osobą sprawną fizycznie i nie wymagała stałej opieki i pomocy innych osób w zaspokajaniu swoich podstawowych potrzeb życiowych. Mogła np. samodzielnie dokonywać zakupów i gotować posiłki. ZUS wydał więc decyzję odmawiającą jej dodatku pielęgnacyjnego. Jolanta J. odwołała się do sądu. Sąd po zapoznaniu się z opiniami biegłych: neurologa i psychiatry, którzy wykluczyli, by schorzenia te skutkowały niezdolnością do samodzielnej egzystencji, oddalił jej odwołanie, uznając, że decyzja ZUS była prawidłowa.

 


Ważne!

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Jeśli zatem wypłata tych świadczeń zostanie zawieszona, dodatek nie będzie wypłacany

 

Ryszard Sadlik

 

sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach

 

 

Podstawa prawna

 

Art. 12, 13 ust. 5 i 75 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.).

 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA