Polacy coraz chętniej jeżdżą do SPA
REKLAMA
W Polsce z każdym rokiem przybywa nowych ośrodków SPA. Jeszcze kilka lat temu prawdziwych ośrodków tego typu, które oferowały nie tylko kąpiel w basenie, saunę i jaccuzi, było kilkanaście. Jak mówią sami ich właściciele, klienci są coraz bardziej wymagający, jeżeli chodzi o jakość oferowanych usług. Takie osoby płacą - i to niemało - i jednocześnie wymagają odpowiedniego komfortu i dostępu do najnowocześniejszych metod, które gwarantują zrzucenie zbędnych kilogramów czy przywrócenie odpowiedniej jędrności ciału.
Więcej cudzoziemców
Anna Krzak, pracownica jednej z dużych firm medycznych, regularnie od trzech lat korzysta z różnych ośrodków SPA. Jej zdaniem, to okazja do naładowania akumulatorów, tak aby organizm działał na najwyższych obrotach w ciągu tygodni.
REKLAMA
W Polsce, mimo że prawdziwe ośrodki SPA zaczęły powstać dopiero od kilku lat, oferta usług tam świadczonych jest stosunkowo bogata. Zdaniem Pawła Polki, dyrektora portalu internetowego Spa-prestige, to właśnie klienci i ich rosnące wymagania spowodowały, że oferta SPA nieustannie jest poszerzana. Niewątpliwym liderem na tym rynku jest Austria, coraz lepsze usługi świadczą także hotele i pensjonaty niemieckie. Jednak Paweł Polka jest przekonany, że Polska ma wszystkie warunki, aby stać się jednym z wiodących liderów w tej dziedzinie.
Już teraz do rodzimych ośrodków SPA położonych blisko zachodniej granicy bardzo chętnie przyjeżdżają niemieccy kuracjusze. Krakowskie ośrodki SPA i z okolic Zakopanego przyciągają Holendrów, Belgów i Anglików. Natomiast z uroków nadmorskich hoteli i pensjonatów korzystają Szwedzi i Norwegowie.
Od sauny po lifting
REKLAMA
Oferta ośrodków SPA jest coraz bogatsza. Dlatego warto, zanim pojedziemy do jednego z nich, zastanowić, jakim zabiegom chcielibyśmy się poddać. Zdaniem Pawła
Polki, pozwoli to na wybranie optymalnego ośrodka, a tym samym na pewno nie rozczarujemy się poziomem usług. Innych bowiem zabiegów wymaga osoba, która chce zadbać o własne ciało, jeszcze innych ta, która chce zregenerować własne siły. W kraju działa także kilka stron interentowych poświęconych SPA. Przed wyjazdem można więc poznać opinie o interesujących nas ośrodkach SPA na forach, gdzie ich bywalcy dzielą się swoimi doświadczeniami.
Pobyt w najlepszych ośrodkach to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych za kilka dni pobytu. Jednak do SPA można także pojechać na weekend. Coraz więcej hoteli specjalizujących się w tego typu usługach oferuje atrakcyjne pakiety weekendowe. Hotel Król Kazimierz w Kazimierzu Dolnym zachęca do spędzenia weekendu, w czasie którego zapewniony jest nieograniczony dostęp do basenu, sauny z aromaterapią. Dodatkowo można liczyć na masaż, okłady z marokańskiego błota oraz konsultacje z dietetykiem
Aktywny wypoczynek
Czas, który spędzimy na zabiegach, pozwoli zregenerować siły niejednokrotnie lepiej niż tygodniowe leniuchowanie np. na plaży. Pobyt w hotelu dla dwóch osób (w tym cena zabiegów, zakwaterowanie i wyżywienie), to ponad 1,5 tys. zł
Natomiast Warmia Park w Pluskach w woj. warmińsko-mazurskim oferuje odpoczynek w czasie świąt wielkanocnych. W ramach odpoczynku hotel zapewnia dodatkowo programy animacyjne dla dzieci, zajęcia artystyczna, gimnastykę poranną, jogę, bodyball i pilaste. Cena za pobyt trzydniowy w pokoju dwuosobowym - od 390 zł.
Coraz więcej hoteli specjalizujących się w odnowie biologicznej oferuje atrakcyjne pakiety weekendowe
SŁOWNIK SPA
Thalassoterapia - zestaw zbiegów wykorzystujących wyciągi z alg, lecznicze błoto oraz wodę morska z nieskażonych regionów.
Shiatsu - czyli naciskanie kciukami to orientalna technika uzdrawiania masażem. Polega na naciskaniu palcami różnych części ciała, co stymuluje przywrócenie równowagi, uwalnia od napięcia i stresu oraz poprawia samopoczucie.
Refleksologia - uciskowy masaż punktowy wykonywany w tych miejscach dłoni i stóp, które odpowiadają poszczególnym punktom ciała.
Hydroterapia Kneippa - spacery w płytkim basenie na przemian z zimna i gorącą wodą, działa przeciwko przeziębieniom, wspomaga trawienie i odpręża.
Fototerapia - czyli leczenie światłem. Skóra poddana działaniu promieni nadfioletowych staje się lepiej ukrwiona, bardziej elastyczna i mniej podatna na zakażenia. W fotolecznictwie stosuje się lampy kwarcowe oraz Biotron Sollux.
Dominika Sikora
REKLAMA