Odsetki za opóźnienia w wypłacie odszkodowań
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Senatorowie chcą, żeby ubezpieczyciele byli dotkliwiej karani za opóźnienia w wypłacie odszkodowań. Proponują, przy okazji nowelizacji kodeksu cywilnego, zapisać, że towarzystwa będą musiały za czas opóźnienia płacić tzw. odsetki maksymalne, czyli obecnie 22 proc. w skali roku. Ich wysokość to czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego, które wynoszą obecnie 5,5 proc. Zgodnie z kodeksem cywilnym towarzystwa mają wypłacać odszkodowania w ciągu 30 dni od dnia zawiadomienia o wypadku. Tylko w wyjątkowo skomplikowanych sytuacjach mogą to robić dłużej. Teraz towarzystwa płacą w przypadku zwłoki co najwyżej odsetki ustawowe (11 proc. w skali roku), ale pod warunkiem, że klient się o nie upomni. Poprawka ma duże szanse na wejście w życie, bo choć została zgłoszona przez jednego posła, Janusza Kubiaka z LPR, to została poparta przez połączone komisje senackie: ustawodawczą i gospodarki narodowej.
Istotną nowością jest też wprowadzenie zasady, że w każdym wypadku przed rozwiązaniem umowy z powodu niezapłacenia składki ubezpieczyciel będzie musiał monitować klienta o jej uregulowanie. Dopiero, gdy monit okaże się nieskuteczny, może rozwiązać umowę w ciągu 7 dni od dnia otrzymania przez klienta wezwania do zapłaty. Wcześniejsze propozycje zakładały takie rozwiązanie tylko w przypadku płatności kolejnych rat składki. Senator Janusz Kubiak proponuje, żeby podobna zasada obowiązywała także w przypadku, gdy ubezpieczyciel zgodził się na objęcie umową przed opłaceniem składki. Obecnie w takim wypadku ubezpieczyciel, po stwierdzeniu braku płatności, rozwiązuje umowę automatycznie i ma prawo do żądania składki za wykorzystany okres ochrony. Jeśli propozycja przejdzie, nie będzie miał już takiej możliwości. W praktyce może to oznaczać, że towarzystwa nie będą godzić się na takie rozwiązania, bo będą ryzykowały, że klient, który nie zapłacił składki, będzie miał ochronę ubezpieczeniową. Będzie to istotne szczególnie w przypadku ubezpieczeń firm, bo tam taki mechanizm jest stosowany najczęściej. Jest jednak możliwość, że poprawka przepadnie w dalszym toku prac, bo nie ma ona poparcia połączonych Komisji.
TERMINY NA WYPŁATĘ Zasadniczo towarzystwa mają na wypłatę odszkodowania 30 dni od zgłoszenia szkody. Mogą to zrobić później, jeśli wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności towarzystwa nie było możliwe przy dołożeniu należytej staranności. Po ich wyjaśnieniu odszkodowanie powinno być wypłacone w ciągu 14 dni. Jednak tzw. bezsporną część odszkodowania towarzystwo musi wypłacić w ciągu 30 dni. Dodatkowo przy ubezpieczeniach OC komunikacyjnego wyjaśnianie okoliczności nie może trwać dłużej niż 90 dni.
Marcin Jaworski
REKLAMA