REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poszkodowani będą lepiej chronieni

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Jaworski

REKLAMA

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych będą mieli większą pewność otrzymania odszkodowania z polisy OC komunikacyjnego, bo wzrosną limity odpowiedzialności towarzystw.

 


zmiana prawa


Do 11 czerwca powinniśmy przyjąć nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która poprawi pozycję poszkodowanych w wypadkach samochodowych. Czasu jest mało, a projekt jest jeszcze we wstępnej fazie legislacji. Ma dopiero trafić na obrady Komitetu Europejskiego Rady Ministrów. Po przyjęciu przez KERM i Radę Ministrów, ma trafić do parlamentu. Sprawa jest poważna, bo zmiany stanowią implementację zapisów tzw. Piątej Dyrektywy Komunikacyjnej.

Z punktu widzenia klientów najważniejszą zmianą jest zwiększenie wysokości sum gwarancyjnych na polisach OC komunikacyjnego. W przypadku szkód na osobie będzie to 2 mln euro, a nie 1,5 mln euro jak obecnie. Limit przy szkodach na mieniu będzie wynosił 400 tys. euro (przy 300 tys. euro obecnie). W ciągu pięciu najbliższych lat kwoty te mają wzrosnąć do odpowiednio 5 mln euro i 1 mln euro, przewidzianych przez wspomnianą dyrektywę. Tyle wynosi bowiem tzw. okres przejściowy.

 


Limit wysoki, ale to za mało

Niestety, tylko na pierwszy rzut oka kwoty te wydają się imponujące. Limity te obowiązują na jedno zdarzenie, a nie w stosunku do każdej poszkodowanej osoby.

- Oznacza to, że w przypadku wielu poszkodowanych, gdy w grę wchodzą wypłaty dożywotnich rent z tytułu niezdolności do pracy, po kilku latach może okazać się to za mało - mówi Janusz Popiel z Alter Ego Stowarzyszenia Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych.

Dodaje, że wyższy limit powinien być wprowadzony możliwie szybko, żeby uniknąć problemu wyczerpujących się sum gwarancyjnych, który lada moment może pojawić się szczególnie przy poszkodowanych w latach 2004-2005, gdzie poszkodowany mógł liczyć na nie więcej niż 350 tys. euro.


Gdy sprawca ucieka

Nowością jest też wprowadzenie zasady, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie pokrywał wszystkie szkody wyrządzone przez niezidentyfikowanego kierowcę. Obecnie płaci tylko za tzw. szkody na osobie. Zgodnie z projektem ma też pokrywać szkody na mieniu (np. za rozbite auto), ale tylko wtedy, gdy jednocześnie wypłaci odszkodowanie za znaczącą szkodę na osobie.

- Z istotną szkodą będziemy mieli do czynienia, jeśli poszkodowany przebywał w szpitalu powyżej 14 dni - mówi Elżbieta Turkowska-Tyrluk, prezes UFG.

Dodaje, że w ubiegłym roku fundusz zajmował się 1056 takimi sprawami, co przełożyło się na 23,6 proc. wszystkich wypłat. Jeszcze rok temu było to niecałe 19 proc. wypłat.

- Mamy coraz więcej zgłoszeń, bo poszkodowani są bardziej świadomi swoich praw. To też efekt działania różnego rodzaju firm pomagających w uzyskaniu odszkodowania - mówi Elżbieta Turkowska-Tyrluk.


Poświadczą brak szkód

Pojawią się też zapisy wprowadzające zasady uzyskiwania przez klientów zaświadczeń o bezszkodowym przebiegu ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Z Ministerstwa Finansów dobiegają sprzeczne informacje, kto i w jakim trybie ma to robić. Z materiału z prac Rady Rozwoju Rynku Finansowego zaprezentowanego w ubiegłym tygodniu wynika, że to towarzystwa ubezpieczeniowe będą musiały dostarczyć informację o szkodach lub ich braku w ostatnich pięciu latach w ciągu 15 dni, od zakończenia umowy ubezpieczenia. Z odpowiedzi ministerstwa na pytania GP wynika jednak co innego.

- Obowiązek dostarczenia zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia w terminie 15 dni od złożenia wniosku będzie spoczywał na Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym - informuje Zofia Ogińska, zastępca dyrektora biura ministra finansów.

Ta propozycja ma jednak pewien mankament.

- Informacje o szkodach z OC komunikacyjnego mamy dopiero od połowy 2004 r. - mówi Elżbieta Turkowska-Tyrluk.

Oznacza to, że Fundusz jeszcze przez dwa, trzy lata nie będzie miał potrzebnych danych historycznych, stąd sugestie, żeby zajęły się tym towarzystwa. Zmiany są możliwe, bo to początkowy etap prac nad ustawą.

- W Polsce uzyskanie takiego dokumentu nigdy nie było problemem, ale są kraje, gdzie w ten sposób towarzystwa starały się blokować odchodzenie klientów i wymagały np. dodatkowych opłat - tłumaczy genezę zapisu Mariusz Wichtowski, prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Mariusz Wichtowski sygnalizuje też, że Dyrektywa wprowadza zamieszanie, przez odejście od zasady domniemania, że auto wyposażone w tablice rejestracyjne danego kraju ma polisę OC ubezpieczyciela z tego państwa.

Oznacza to, że na samochód kupiony w Niemczech będzie można kupić polisę OC w Polsce. W praktyce będzie to możliwe tylko w wypadku, gdy będziemy mieli dane potrzebne do polisy, np. numer VIN.


ZE STRONY BIZNESU

Wyższy limit sum gwarancyjnych w OC komunikacyjnym nie oznacza wyższych stawek za takie polisy. Dla ubezpieczycieli najistotniejsze do określenia składek są: średnia wartość szkody i częstość zdarzeń. Prawdopodobieństwo wykorzystania tak wysokiego limitu nawet raz w ciągu roku jest małe. Dlatego na przykład Compensa już od kilku lat oferuje bez dodatkowych opłat polisy z OC z dwukrotnie wyższym niż obowiązujący w danym czasie limitem. Obecnie to 3 mln euro i 600 tys. euro. Teraz zapowiada, że zrobi podobnie, ale tylko w stosunku do wybranych kierowców.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Marcin Jaworski
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA