REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalne przywileje zamiast pomostówek

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Rząd jeszcze nie przygotował założeń do ustawy o emeryturach pomostowych. Kolejne grupy zawodowe chcą specjalnych uprawnień emerytalnych. Nauczyciele grożą protestami, jeśli będą musieli pracować do 65 roku życia.


Wbrew wcześniejszym obietnicom rząd nie przekazał partnerom społecznym do konsultacji założeń do emerytur pomostowych. Zamiast tego do Sejmu wkrótce trafi kolejny projekt wprowadzający specjalne emerytury dla kolejarzy.
- Jeśli Sejm przyjmie zmiany zasad przechodzenia na emerytury wprowadzone przez ustawę o komercjalizacji PKP, zwrócimy się do rzecznika praw obywatelskich o zbadanie zgodności z konstytucją tych zmian - mówi Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Według niego tworzenie wyłomów w systemie emerytalnym jest groźne z dwóch powodów. Po pierwsze, nie wiadomo, ile takie rozwiązanie może kosztować. A po drugie, różne traktowanie poszczególnych grup zawodowych powoduje, że inni domagają się przywilejów.

Wykaz zawodów

Prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej powinny uzyskać wszystkie osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. wykonujące prace w szczególnych warunkach lub charakterze, które zostały wymienione w raporcie Ekspertów Medycyny Pracy. Wszystko jednak wskazuje, że tak się jednak nie stanie. Według Romuada Polińskiego, wiceministra pracy i polityki społecznej, podstawą do ustalenia listy osób uprawnionych do emerytur pomostowych nie będzie wykaz przygotowany przez lekarzy, lecz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43 z późn. zm.).
Zdaniem Ireny Wóycickiej z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową rząd nie powinien zaakceptować propozycji Romualda Polińskiego. Według niego bowiem podstawą do ustalenia listy zawodów dających prawo do emerytur pomostowych będzie rozporządzenie z 1983 roku. W praktyce oznacza to, że nadal z prawa do wcześniejszej emerytury będą korzystać np. tancerki, które na całym świecie po zakończeniu artystycznej kariery prowadzą szkoły tańca lub też pracują jako nauczycielki.

Koniec reformy

- Dalsze przedłużanie obecnych zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury jest skandalem. Także nauczyciele powinni raz na zawsze utracić możliwość wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej, bo nie ma do tego przesłanek medycznych uzupełnia - mówi Irena Wóycicka.
- Przyjęcie za podstawę przyznania emerytur pomostowych wykazu z 1983 roku oznacza koniec reformy emerytalnej. Wracamy bowiem do najbardziej kosztownego rozwiązania, które umożliwiało przechodzenie na wcześniejsze emerytury nie tylko górnikom czy hutnikom, ale także nauczycielom i artystom - twierdzi prof. Marek Góra, twórca reformy emerytalnej.
Jego zdaniem, jeśli takie rozwiązanie zostanie przyjęte, to z emerytur pomostowych zostanie tylko nazwa. Dodatkowo pilnego wyjaśnienia wymaga problem finansowania przywilejów emerytalnych. Zgodnie bowiem z zasadą przyjętą w nowym systemie emerytalnym, świadczenie zależy od kwoty wpłaconych składek. Jeśli pracodawcy przerzucą na wszystkich ubezpieczonych obowiązek finansowania ich przywilejów, to system emerytalny nie wytrzyma takiego dodatkowego obciążenia.

Najlepiej zlikwidować

Eksperci ubezpieczeniowi twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem problemu wcześniejszych emerytur byłaby ich likwidacja po 31 grudnia 2007 r. Nie ma bowiem żadnego racjonalnego powodu dalszego utrzymywania specjalnych przywilejów.
- Osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą kontynuować pracy, powinny otrzymywać specjalne renty inwalidzkie - mówi Irena Wóycicka.
Świadczenia te powinny mieć charakter profilaktyczny i być przyznawane osobom mającym problemy zdrowotne związane z wykonywaną pracą. Równocześnie pracownicy muszą mieć możliwość przekwalifikowania się.
- Ludzie nie mogą mieć jednego zawodu na całe życie. Kosztami kursów lub przeszkoleń byliby obciążeni sami pracodawcy, którzy wcześniej korzystali z pracy osób zatrudnionych w szkodliwych warunkach - dodaje Irena Wóycicka.
Obawy ekspertów nie są bezpodstawne. Ministerstwo Transportu już teraz proponuje, żeby kolejarze wykonujący prace związane z bezpieczeństwem ruchu kolejowego mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek do 31 grudnia 2010 r. Prawo do skrócenia aktywności zawodowej mieliby m.in. maszyniści, dyżurni ruchu, dróżnicy, funkcjonariusze straży ochrony kolei, toromistrzowie, zwrotniczy, kierownicy pociągów. Osoby te będą mogły przejść na emeryturę, jeżeli do dnia rozwiązania stosunku pracy osiągnęły wymagane okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące do najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn (w tym co najmniej 15 lat w warunkach szkodliwych). Dodatkowo maszyniści będą mogli skorzystać ze specjalnego przelicznika, który do tej pory był stosowany dla górników. Każdy pełny rok pracy maszynisty ma być liczony jak 14 miesięcy zatrudnienia na kolei. Korzystniejsze dla kolejarzy zasady przechodzenia na emeryturę ma wprowadzić nowelizacja ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe (Dz.U. nr 84, poz. 948 z późn. zm.).

Nauczyciele grożą

Innego zdania jest Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej, który w 2004 roku przygotował projekt ustawy o emeryturach pomostowych, (trafił on nawet do konsultacji społecznych). Jego zdaniem emerytury pomostowe są konieczne, nie można jednak wprowadzać prowizorycznych rozwiązań.
- Trzeba jednak raz na zawsze skończyć z przyznawaniem wcześniejszych emerytur nauczycielom bez względu na wiek. To największa grupa zawodowa, które decyduje o wysokich kosztach wcześniejszych emerytur - mówi Krzysztof Pater.
- W najbliższą sobotę będziemy protestować w Warszawie przeciwko odebraniu nauczycielom prawa do wcześniejszych emerytur. Nie wyobrażam sobie, żeby nauczyciel musiał pracować do 65 roku życia - ostrzega Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bożena Wiktorowska


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
Dostałeś podwyżkę 7-8% w 2025 roku? Powinieneś, bo codzienne zakupy tyle zdrożały przez rok. Drożyzna w sklepach rozpędza się przed Wielkanocą

Drożyzna w sklepach rozpędza się przed Świętami. Na początku kwietnia w sklepach było już prawie 7 proc. drożej niż rok temu. Wzrost cen w marcu wyniósł dokładnie 6,7% rdr. Najbardziej podrożały tłuszcze, owoce oraz napoje bezalkoholowe. Tak wynika z cyklicznie publikowanego raportu pt. „Indeks Cen w Sklepach Detalicznych”. Eksperci spodziewają się, że tuż przed Wielkanocą będzie w sklepach dużo drożej niż przed zeszłoroczną. Wstępne szacunki z początku kwietnia pokazują, że ceny w sklepach poszły w górę o 6,8% rdr, a typowo świąteczne artykuły zdrożały o 8,1% rdr. W poprzednim roku przed Wielkanocą koszty codziennych zakupów wzrosły średnio rdr. o 2,1%, a produktów związanych ze świętami – o 3,2 rdr. W tym roku 41,9% Polaków zamierza ograniczyć wydatki na wielkanocne art. spożywcze w porównaniu do zeszłego roku. W identycznym, ubiegłorocznym badaniu 47,5% rodaków tak deklarowało.

W maju ZUS wypłaci rentę socjalną wraz z dodatkiem dopełniającym i wyrównaniem

Osoby uprawnione do renty socjalnej otrzymają wraz z rentą dodatek dopełniający oraz wyrównanie od stycznia 2025 r. Większość osób pobierających rentę socjalną uzyska dodatek dopełniający automatycznie, ale niektóre z nich muszą złożyć wniosek.

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

REKLAMA

Legislacja a technologia. Regulowanie odpowiedzialności za sztuczną inteligencję

Pamiętacie "A.I. Sztuczna Inteligencja"? Film Spielberga, w którym robot marzy o byciu chłopcem? Ta wizja przyszłości staje się coraz mniej odległa. Choć maszyny jeszcze nie płaczą, już teraz wkraczają w nasze życie, podejmując decyzje w biznesie i przemyśle. To rewolucja, ale z jednym "ale": kto odpowiada za błędy tych cyfrowych mózgów?

Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym? 19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Co na to przepisy?

19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym na święcenie pokarmu? Co na to przepisy? Czy jest dolna granica wieku, którą trzeba wziąć pod uwagę?

Nowy dodatek do renty socjalnej od 2025 r. Jaka kwota? ZUS wypłaci go w maju z wyrównaniem od początku roku - część osób musi wcześniej złożyć wniosek

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą od 2025 r. otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Po raz pierwszy ZUS wypłaci ten dodatek już w maju, razem z rentą socjalną. Odbiorcy mogą spodziewać się wyższych niż zwykle przelewów, bo majowe wypłaty obejmą wyrównanie od stycznia. Jednak część osób musi wcześniej złożyć wniosek na druku EDD-SOC.

Najem senioralny – nowy pomysł rządu. Ułatwienie dla zamiany mieszkań z gminą na wygodniejsze - położone na parterze lub w domu z windą

Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem nowego programu, który dotyczyłby seniorów na rynku nieruchomości. Tak zwany "najem senioralny" to koncepcja polegająca na tym, że seniorzy zamieszkujący na wyższych piętrach mogliby zamieniać swoje mieszkania z gminą, gdy ta zapewni im dostęp do lokalu na parterze. Rozważana jest również opcja zamiany mieszkań w blokach bez windy, na mieszkania w blokach z windą. – Seniorzy są niedocenianym ogniwem rynku nieruchomości, a wiele transakcji, które mają miejsce w ostatnich latach odbywa się z ich udziałem – przyznaje Daniel Makowski, ekspert rynku nieruchomości.

REKLAMA

W ten sposób, można stracić z konta wszystkie pieniądze. Nowe ostrzeżenia dla wszystkich Polaków i narzędzie pozwalające na zminimalizowanie ryzyka

Phishing i smishing – bo o nich mowa – to jedne z najczęstszych rodzajów cyberataków ostatnich lat. Tylko w roku 2024 r. – jak podaje CERT Polska (będący działającym w strukturach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego – Zespołem Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego) odnotowano ich aż 40 120 przypadków. W ubiegłym roku, popularne były m.in. „oszustwa na dziecko”, ale nie zabrakło również podszywania się pod urząd skarbowy czy dostawców przesyłek. Wszystkie tego typu działania mają jeden cel – wyłudzenie poufnych danych od ofiary przestępstwa i w wielu przypadkach – opróżnienie jej konta bankowego lub użycie karty kredytowej. Istnieje jednak narzędzie, które może w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko zostania ofiarą tego rodzaju oszustwa.

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA