Polisa ważna przez siedem dni od otrzymania wezwania
REKLAMA
Posłowie uchwalili nowelizację kodeksu cywilnego, ustawy o działalności ubezpieczeniowej oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zmienią się przede wszystkim przepisy dotyczące warunków zawierania i realizacji zobowiązań wynikających z umowy ubezpieczenia. Towarzystwo ubezpieczeniowe będzie miało obowiązek informowania swoich klientów o zbliżającym się końcu ochrony w przypadku braku wpłaty kolejnej raty składki.
- To bardzo ważna zmiana dla osób, którym zdarza się wpaść w pułapkę zapominalstwa - podkreśla Katarzyna Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych.
Mimo że już teraz część ubezpieczycieli przypomina o zbliżających się płatnościach, wysyłając blankiety wpłaty kolejnej raty lub telefonicznie, to jednak obowiązujące przepisy nie nakładają na nich odpowiedzialności za brak takiego powiadomienia. Niedotrzymanie terminu płatności skutkuje zawieszeniem ochrony lub automatycznym zerwaniem umowy ubezpieczenia. Nowe przepisy zakładają, że ustanie odpowiedzialności towarzystwa może nastąpić dopiero po siedmiu dniach od doręczenia zawiadomienia o konieczności wpłaty kolejnej raty składki. Zdaniem ekspertów wprowadzenie takich obowiązków może doprowadzić do tego, że ubezpieczyciele zaczną bardziej promować płatności jednorazowe, przy których będzie można liczyć na jeszcze większe zniżki.
Nowelizacja wprowadza także korzystne zmiany dla osób posiadających podwójne ubezpieczenia (np. na mieszkanie). Obecnie w razie powstania szkody muszą oni zwracać się do obu towarzystw, a te wypłacają swoją część odszkodowania. Nowa regulacja art. 824 kodeksu cywilnego przewiduje, że ubezpieczony będzie mógł wystąpić o odszkodowanie do dowolnie wybranego towarzystwa, a więc wybrać to, które oferuje mu większą rekompensatę.
ZALETY NOWELIZACJI
- zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia niezależnie od wypłaconych wcześniej odszkodowań
- mali przedsiębiorcy będą objęci ochroną ubezpieczeniową na takich samych zasadach jak osoby fizyczne
- ubezpieczyciele będą musieli przypominać o konieczności wpłaty kolejnych rat składek
Adam Makosz
REKLAMA